USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

" Erken seçim olursa 3 dönem kuralı ortadan kalkar"

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, MHP'nin Meclis Başkanlığı seçimindeki tavrıyla CHP'den uzaklaştığını söyledi. Çelik ayrıca erken seçim söz konusu olduğunda üç dönem kuralının ortadan kalkacağını belirtti.

02-07-2015 21:27
Google News

Koalisyon tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, MHP'nin Meclis Başkanlığı seçiminin 4'üncü turundaki tavrının Ak Parti ile kurulacak olası bir koalisyonu işaret etmediğini belirterek "MHP dünkü yaklaşımıyla blok denen, kendilerince hayali bir blok oluşturdular, CHP ve HDP blokundan koptuğunu söylerseniz doğrudur. CHP'den uzaklaştığını söylerseniz doğrudur. Bu tavrıyla AK Parti'ye yaklaştığını söylerseniz doğru değil; çünkü MHP'den AK Parti'nin adayına tek bir oy gelmemiştir" ifadelerini kullandı. Bütün partilere eşit mesafede olduklarını söyleyen Çelik, AK Parti içerisinde MHP ile kurulacak koalisyona sıcak bakanların olduğunu kaydederek "MHP ile kurulacak bir koalisyonun daha uzun ömürlü olabileceğini düşünen arkadaşlarımız var. Biz MHP'ye yakınız, MHP ile görüşelim veya CHP'ye yakınız, CHP ile görüşelim; gibi bir kararımız yok. Biz hangi partiye ne kadar yakınsak şimdi de o kadar yakınız" dedi.

"MHP'NİN TABANIMIZA DAHA YAKIN OLDUĞU GÖRÜŞÜ OLAN ARKADAŞLAR VAR"

Olası AK Parti ve MHP koalisyonu hakkındaki görüşlerini açıklayan Çelik, parti içerisinde MHP ile kurulabilecek bir koalisyonun daha uzun ömürlü olabileceği düşüncesine sahip kişilerin olduğunu belirterek "Bizim kendi grubumuz içerisinde MHP'nin özellikle İç Anadolu'daki tabanının bizim tabanımıza daha yakın olduğu veya ortak bir tabana hitap ettiğimiz şeklinde görüşü olan arkadaşlar var. Buradan hareketle MHP ile kurulacak bir koalisyonun daha uzun ömürlü olabileceğini düşünen arkadaşlarımız var. Bunun aksine tabanı birbirine yakın olanlar, daha zor anlaşır; genellikle aynı kıza aşık olan iki genç birbiriyle kolay kolay anlaşamazlar veya aynı sektörde çalışan iki firma birbirine rakip olurlar. Bizde iki görüş de var. Netice itibariyle bizim hangisinin iyi hangisinin daha az iyi olacağını söylememizden ziyade o siyasi partilerin ne kadar yapıcı olacakları bence belirleyici olacaktır. Bizim kendi partimiz içerisinde herkes tornadan çıkmış gibi düşünmek zorunda değil. Arkadaşların farklı görüşleri var. Biz MHP'ye yakınız, MHP ile görüşelim veya CHP'ye yakınız, CHP ile görüşelim; gibi bir kararımız yok. Biz hangi partiye ne kadar yakınsak şimdi de o kadar yakınız. Hangi partiye ne kadar uzaksak şimdi de o kadar uzağız" diye konuştu.

"MHP'NİN AK PARTİ'YE YAKLAŞTIĞI SÖYLEMİ DOĞRU DEĞİL"

MHP'nin Meclis Başkanlığı seçiminin son turundaki tavrının Ak Parti ile bir koalisyonu işaret etmediğine değinen Çelik, "MHP'nin TBMM'de dünkü sergilediği tavırdan dolayı AK Parti'ye yaklaştığı söylemi de doğru değil. MHP dünkü yaklaşımıyla blok denen, kendilerince hayali bir blok oluşturdular, CHP ve HDP blokundan koptuğunu söylerseniz doğrudur. CHP'den uzaklaştığını söylerseniz doğrudur. Bu tavrıyla AK Parti'ye yaklaştığını söylerseniz doğru değil; çünkü MHP'den AK Parti'nin adayına tek bir oy gelmemiştir. Herkes kendi adayını desteklediniz" ifadelerini kullandı.

"ERKEN SEÇİMDE 3 DÖNEM KURALI ORTADAN KALKMIŞ OLUR"

Milletvekili Genel Seçiminin tekrarlanması halinde 20'nin üzerinde milletvekillinin 3 dönem yasaklısı haline geleceği hatırlatılan Çelik, 3 dönem kuralının kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusu için "Şu andaki öncelikli konumuz bu değil. Biz önce ülkeye bir hükümet kazandırma çabası içerisindeyiz. Bir hükümetin kurulmasına yoğunlaşılmış durumda. Ben konurken de buna karşıydım. Daha önce, sonraki dönemlerde de bunun gereksiz olduğunu ifade edenlerden birisiyim. Erken seçim söz konusu olursa 3 dönemliklerin, 3 dönem kuralı ortadan kalkmış olur. Bizim için kalkmış olur. Bu sefer diğer arkadaşlarımız için geçerli olur. Sayın Başbakanın dediğine katılıyorum. Eğer bir seçime gidilmesi söz konusu olursa bu ilgili kurullarımızda gündeme gelir. Büyük ihtimalle önümüzde kongremiz var, sonbaharda. Bu kongre esnasında tüzük değişikliği ile bu mesele aşılabilir. Aşılması gerektiğini düşünüyorum. Ben 3 dönem kuralının doğru olmadığını baştan söyledim. Bugün de söylüyorum. Seçim takvimi belirlenirse bunun kaldırılması yönünde ben de gayret gösteren biri olarak bu konuyu Sayın Başbakanın danışmanı olarak Başbakan nezdinde de gündeme getireceğim" şeklinde konuştu.

"3 DÖNEMLİK ARKADAŞLARDAN..."

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılanların erken seçim istediği yönündeki iddialar sorulan Çelik, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, bugüne kadar 3 dönem kuralına takılan hiçbir arkadaşından erken seçim talebi duymadığını belirterek "3 dönemlikler içerisinde gelip de bugüne kadar, nerede istiyor mesela? Çarşıda, pazarda, eş dost meclislerinde mi istiyor yoksa başka bir yerde mi istiyor? MYK toplantılarına katılıyorum, orada hiç gündeme gelmedi. MKYK'da da gündeme gelmedi ki oradaki arkadaşların MKYK üyelerimizin önemli bir kısmı 3 dönem kuralına takılanlardandır. Bugüne kadar 3 dönemlik arkadaşlardan bir tek kişi tarafından gündeme getirildiğine şahit olmadım. Ben 3 dönem kuralına takılanlardan birisiyim. Benim önceliğim bir erken seçimin yapılması değil veya bir seçim tekrarının yapılması değil. Daha dün parlamentoya gelen, seçilen milletvekillerine 'Kardeşim sizin süreniz doldu, kusura bakmayın' demenin de çok doğru olmadığını düşünüyorum. Seçime gitme en son seçenektir. Bütün çareler tükendikten sonra başvurulması gereken çare olmalıdır" açıklamasında bulundu.

"CUMHURBAŞKANININ FİİLİ MÜDAHALESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 dönem kuralının kaldırılması konusundaki görüşü hatırlatılarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun parti genel başkanlığında bu kuralın daha kolay kaldırılmasının söz konusu olup olmayacağı sorulan Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanı, Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlığındaki partinin alacağı karardır, noktasındadır. Ama kendi iç dünyasında devamını da isteyebilir, kalkmasını da isteyebilir. Buna fiili olarak bir müdahalesi söz konusu olamaz tabi" diye yanıt verdi.

"ÜMİT EDERİM BAŞBAKAN GÖRÜŞMELERİNİ..."
Hükümeti kurma görevinin ne zaman alınacağı sorulan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "TBMM Başkanının seçilmesi bekleniyordu. Seçildi. Şimdi Meclis Başkanlık Divanının teşekkülü oluşması bekleniyor. Meclis Başkanlık Divanı teşekkül ettikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı kendisinin takdir edeceği bir zamanda büyük ihtimalle Sayın Başbakana hükümeti kurma görevi verecektir. En fazla oy almış partinin genel başkanına verilir. Ümit ederim ki çok uzun olmayan bir süre içerisinde Başbakan görüşmelerini, turlarını yapar ve Türkiye yeni hükümetine kavuşur diye temenni ediyorum"

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53