Gurbetçilerden Çin protestosu

Çin Cumhuriyeti'nin Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik baskı iddiası Almanya'nın Bremen kentinde protesto edildi. Türkler tarafından düzenlenen protesto eyleminde Birleşmiş Milletleri (BM) göreve çağrıldı. Batılı devletlerin olaya seyirci kalması ise kınandı.

Gurbetçilerden Çin protestosu
- A +

 

"ÇİN'İN ZULMÜNE NE YAZİK Kİ İSLAM DÜNYASI SEYİRCİ"

Eyleme destek vermek ve bölgede yaşananları anlatmak için Bremen'e gelen Dünya Uygur Türkleri Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Dolkun İsa DHA'ya özel açıklama yaptı. Uygur Türklerine yönelik Çin'in büyük bir zulüm ve işkence yaptığını, yaşananların ancak yüzde birinin medyaya yansıdığını söyledi. Ramazan Ayı içinde 38 Uygur Türkü'nün şehit edildiğini anlatan Dolkun İsa, "Doğu Türkistan'daki zulümleri anlatmak için geldim. İslam Alemi bu mübarek ayın mutluluğunu yaşarken, Uygur Türkleri zulüm ve işkence görüyor. Her Ramazan olduğu gibi Çin yine nefret ve kan kusuyor. İnsanlar oruç tuttuğu ve namaz kıldığı için öldürülüyor. Bazı medya organlarında orada her şeyin yolunda olduğu yazılıyor. Keşke öyle olsa. Çin 65 yıldır bu zulmü yapıyor ve her sene de arttırarak devam ediyor. Ramazan'da en az 38 insan şehit edildi. Tayland kendilerine sığınan 109 Uygur Türkünü Çin'e iade etti. Onların akıbeti ne oldu bilmiyoruz. O bölgede yaşananların çok azı medyaya yansıyor. Çünkü yasak var. Orada bizler zulüm görürken Türkiye'den başka bize destek veren yok. Ne yazık ki İslam alemi olaya seyirci kalıyor" diye konuştu.

"BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SEYİRCİ KALMASIN"

Protesto gösterisi Bremen Eyalet Meclisi önünde yapıldı. Eyleme birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi. Protestoya çoğu kadın yaklaşık 2 bini aşkın kişi katıldı. Eylemi ise Hicran Türker ile 10 yaşındaki kızı Zehra Türker organize etti. Protesto için toplanan kalabalığa bir konuşma yapan Türker, "Birleşmiş Milletleri göreve davet ediyoruz" dedi. Çin'in Uygur Türklerine çok kötü zulmettiğini anlatan Hicran Türker, "Doğu Türkistan'da insanlar nedensiz gözaltına alınıyor, kadın ve genç kızlar taciz edilip tecavüze uğruyor. Kadınlar zorla kürtaja tabi tutulup ibadet etmeleri engelleniyor. İnsanlar topraklarından sürülüyor. Çin'in bu insanlık dışı uygulaması ve Uluslararası hukuka aykırı yaptırımına Birleşmiş Milletler ile batılı devletlerin seyirci kalması bizi derinden üzüyor. Buradan Birleşmiş Milletleri göreve davet ediyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler