Güney Carolina'daki Konfederasyon bayrağı yasaklandı

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde parlamento binası önündeki Konfederasyon bayrağının indirilmesiyle ilgili tasarı, eyalet senatosu ve meclisin onayından sonra Vali Haley'in törenle attığı imzalayla yasallaştı. Bayrak cuma günü yerel saatle öğleden önce 10.00'da indirilecek.  

Güney Carolina'daki Konfederasyon bayrağı yasaklandı
- A +

 

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde uzun süredir tartışmalara neden olan Parlamento Binası önünde asılı bulunan Konfederasyon bayrağının indirilmesi için engel kalmadı.

Vali Haley, birçokları için "ırkçılığın ve köleliğin simgesi", bazıları için de "Güneyin tarihi mirası" olarak görülen Konfederasyon bayrağıyla ilgili kararı imzalamasıyla bayrağa yasak getirilmiş oldu.

Parlamento binasının bahçesindeki direğe asılı bulunan bayrağın, cuma günü yerel saatle öğleden önce 10.00'da indirilmesi planlandı. Bayrak bulunduğu yere ilk kez 1962 yılında asılmıştı. 

Ülkede Konfederasyon bayrağıyla ilgili tartışmalar önceki yıllarda da yaşanırken, siyahilerin gittiği tarihi kilisede 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı düzenleyen 21 yaşındaki Beyaz Amerikalı Dylan Roof'un söz konusu bayrakla çekilmiş fotoğraflarının yayınlanmasından sonra bayrak yeniden gündeme gelmişti.

Bayrak, Amerikan İç Savaşı'nın sona ermesine kadar, köleliğin yaygın olduğu, ekonomileri tarıma dayalı ayrılıkçı güney eyaletleri (Konfederasyon) tarafından kullanılmıştı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler