Genelkurmay'dan yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, bir gazetede yayımlanan "Kurmaylık Sınavı Soruları Sızdırıldı" başlıklı haberle ilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Genelkurmay'dan yalanlama
- A +

 

Özkürkçü, haberde iddia edildiğinin aksine; kurmaylık sınavı sorularının sızdırıldığına dair ne Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler imzasıyla ne de Genelkurmay Adli Müşavirliğince herhangi bir suç duyurusunda bulunulmadığını kaydetti.

Tuğgeneral Özkürkçü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bu kapsamda sorulduğunu ve kendilerinden de bu yönde bir soruşturma olmadığı cevabının alındığını vurguladı.

"SUÇ DUYURUSU EVRAKLARI 'HİZMETE ÖZEL' GİZLİLİK DERECESİNE HAİZDİR"

Özkürkçü, öte yandan, başka bir ulusal günlük gazetede de 15 Nisan 2014'te yayınlanan "Soruları çalıp TSK'ya sızdılar" başlığıyla yapılan bir röportajda çok değişik kapsamda, kurmaylık soruları sızdırılması ile ilgisi olmayan bir başka haberin yer aldığını ve bu habere dair, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler tarafından 17 Nisan 2014'te suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattı.

Dün yayımlanan haberin de bu haberle hiçbir ilgisi bulunmadığını ifade eden Tuğgeneral Özkürkçü, açıklamasında şunları kaydetti:

"Detay olarak suç duyurusu evrakları 'Hizmete Özel' gizlilik derecesine haizdir. Harekat Planları dışında 'ÇOK GİZLİ' ibaresi zaten bu tür suç duyurusu evraklarında kesinlikle kullanılmaz.

Ayrıca, aynı kapsamda sayılabilecek bir suç duyurusu da yine Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğince 15 Mart 2013'te yapılmıştır. Suç duyurusu ise bir uzman çavuş ve eşi hakkındadır. Anılan kişiler bir internet sitesi üzerinden uzman çavuşluğa, astsubaylığa vb.. okullara giriş yapacak adaylara daha önce çıkmış soruları baz alarak bilgi notları ve soru örnekleri satmış olmalarından dolayı suçlanmışlar ve haklarında dava açılmıştır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler