Gazze değil Bursa!

Bursa’nın göbeğinde bulunan ve savaş alanı görüntüsü veren bu yer eski Tabakhaneler Bölgesi… Kentsel dönüşüm için yatırımcı ararken bir türlü çözüme ulaştırılamayan ve gün geçtikçe adeta şehir çöplüğüne dönen bölgede yaşayan vatandaşlar isyan ediyor.

Gazze değil Bursa!
- A +

 

Müzekker SUBAŞI Bursa.com

Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı yeni imar planı, büyük arazi sahipleri tarafından mahkemeye verildiği için yeni inşaatların bir türlü başlayamadığı eski tabakhanelerin çevresinde yaşayan vatandaşlar, “Çok uzun zamandır burada olan ve bir türlü kaldırılmayan deri atıkları ve onlara gün geçtikçe evsel atıklar da eklenince hayatımız çekilmez hale geldi. Yeter artık, seçim zamanı bizi hatırlayan ve oy isteyenlere sesleniyoruz. Bizi ve çocuklarımızı bu pis kokudan, adeta şehir çöplüğüne dönen bu pislikten kurtarın” diye haykırıyorlar.

Sıcak havalarda çevreye yayılan pis kokunun dayanılmaz bir hal aldığını, uzun yıllardır boş olan ve denetlenmeyen binaların tinercilerin mekanı haline geldiğini belirten bölge sakinleri, “Özellikle geceleri, yakılan ateşler sonucu evlerimiz içine kadar gelen koku yüzünden pencerelerimizi açamıyoruz. Çocuklarımızı bölgede bulunan devasa fareler yüzünden sokağa salamıyoruz.  Burada bulunan haşere ve fareler yüzünden her an salgın hastalık başlayabilir. Yetkililerin bir an önce çözüm üretmesini istiyoruz” dediler.

Bölgeye yapılması planlanan Kentsel dönüşümün ne zaman olacağı konusunda belirsizliğin sürmesinin kendilerini huzursuz ettiğini belirten vatandaşlar, “İnşaat çalışmalarına ne zaman başlayacaksalar başlasınlar bizi ilgilendirmiyor. Biz burada yaşıyoruz. Biz işimize gitmek için tabakhanelerin içerinde bulunan yolu kullanıyoruz.  Özellikle akşamları metro istasyonuna gidebilmek için tabakhanenin içinden geçmek zorunda kalan analarımız bacılarımız tinerciler tarafından taciz ediliyor. Tren istasyonuna çıkan yolu geceleri kullanmıyoruz. Yan yollardan evlerimize gidiyoruz. Emniyete kaç defa şikayet ettik, ama bir türlü bir çözüm getirilmedi. Tinercileri emniyet güçleri alıyor. Ama onlar gün geçtikçe daha da çoğalarak boş binalarda yaşamaya devam ediyorlar” diyor.

Eski tabakhanelerin çevresinde yaşayan vatandaşlar son olarak,  yerel yetkililerden sorunlarına kalıcı bir çözüm bulmalarını aksi halde seslerini duyurmak için Bursa-İzmir karayolunda protesto gösterisi yapacaklarını ifade ediyorlar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler