"Gazlı ve kolalı içecekler yerine ev yapımı hoşaf tercih edilmeli"

Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu, "İftar sofralarında gazlı ve kolalı içecekler yerine ev yapımı hoşaf ve tatlılar tercih edilmeli. Gazlı ve kolalı içecekler dişleri ve sindirim sistemini tahrip ediyor." dedi.

"Gazlı ve kolalı içecekler yerine ev yapımı hoşaf tercih edilmeli"
- A +

 

İftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan gazlı ve kolalı içeceklerden uzak durulması çağrısı yapan Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu, "İftar sofralarında gazlı ve kolalı içecekler yerine ev yapımı hoşaf ve tatlılar tercih edilmeli. Gazlı ve kolalı içecekler dişleri ve sindirim sistemini tahrip ediyor." dedi.

Ramazanda gazlı içecek tüketiminin arttığını belirten Diş Hekimi Eminoğlu, bunun da ağız-diş ile genel sağlığı tehdit ettiğini anlattı. Söz konusu içeceklerde asit oranının yüksek olması nedeniyle diş çürümeleri oluşturduğunu dile getiren Eminoğlu, ev yapımı şerbet ve hoşafların ise daha sağlıklı ve güvenir olduğunu anlattı. İftar ve sahur sofralarında tüketilen gazlı ve kolalı içeceklerin sonradan fırçalanmaması halinde dişlerde çürümelere, bunun da ağızda hoş olmayan kokulara neden olacağına dikkat çeken Alper Eminoğlu, "Özellikle kolalı içecekler çocuklardan uzak tutulmalı. Anneler meyveleri haşlayıp, şekerle tatlandırıp doğal meyvesuları, hoşaf ve şerbet yaparak çocuklarına içirmeli. İftardan ve sahurdan sonra mutlaka çocukların dişlerini fırçalamaları temin edilmeli. Fırçalanmayan dişler çürüklere, ağır ağız kokularına neden olabilmekte." dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler