sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Ford Otosan'dan flaş açıklama

Bursa’daki bazı otomotiv fabrikalarında başladıktan kısa süre sonra bir grup işçinin işi bırakarak eyleme geçtiği Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda yaklaşık 200 işçi işbaşı yapmadı.

Ford Otosan'dan flaş açıklama
- A +

 

Ford Otosan’dan bugün yapılan açıklamada 28 Mayıs’ta Gölcük’te, 30 Mayıs’ta da Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Genel Müdür Haydar Yenigün ve yöneticilerle birlikte eylemdeki çalışanlarla gerekli görüşme ve bilgilendirmelerin yapıldığı, bundan böyle onlarla görüşme yapılmayacağı duyuruldu. Ford Otosan A.Ş.’den bugün öğlen saatlerinde yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Ford Otosan olarak, son dönemde yaşanan iş bırakma eylemleri ile ilgili 25 Mayıs 2015 tarihinde ekli duyuruyu paylaşmış olup, Genel Müdürümüz Sayın Haydar Yenigün ve ilgili yönetim ekipleri 28 Mayıs tarihinde Gölcük’te, 30 Mayıs tarihinde de İnönü’de alan ziyaretlerini gerçekleştirmiş, eylem gerçekleştiren çalışanlara yerinde bilgilendirmelerde bulunmuşlardır. Bunun akabinde de görüşmeler sonlandırılmıştır. Bu kapsamda, pek çok açıklamada bulunmamıza karşın; sözcü olduğu iddia edilen gruplar tarafından halen şirketimizden yeni açıklama beklendiği yönünde haberler kamuoyuna yansımakta olup, çıkan bu haberler tarafımızca hayretle karşılanmaktadır. Bununla birlikte, sosyal medyada ve çalışanlar arasında halihazırda yayılan konuşmalarda görüşmelerin devam ettiği ve yeniden görüşme yapılacağı yönünde duyumlar almaktayız. Kurumumuz adına bu tarz doğruluk payı olmayan ve söylenti esasıyla yayılan haberlere itibar edilmemesi yönünde sizleri bilgilendirmek isteriz."

İŞÇİLER NE DİYOR?

Ford Otosan Gölcük Fabrikası önünde eylemlerini sürdüren ve sayılarının 300 kadar olduğunu belirten işçiler görüşmelerde bazı isteklerde bulunduklarını, ancak isteklerine hiç bir yanıt verilmediğini öne sürdü. İşçilerden Umut Erdem, "Boyahane bölümünde 8 yıldır çalışan işçiyim. Saat ücretlerinde iyileştirme talebi, Ramazan ve Kurban bayramlarında bir miktar para verilmesini istedik. Sendikayı istemediğimizi söyledik ve istifa ettik. İşveren yasa dışı olduğunu ve bunların kabul edilemez olduğunu söyledi. Emegimizin ekmeğimizin peşindeyiz. Hiç bir taşkınlığa burada yol açmadık" dedi. İşçilerden İlker Çavuş ise, 12 yıldan bu yana paketlemede çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

"Saat ücretimize zam istedik. Diğer otomobil fabrikaları ile aramızda ucurum var. Daha iyi şartlarda yaşamak istiyoruz. Fabrika görüşmeyi kestiği yönünde açıklama yaptığını öğrendik. Bakanımızın da arabulucu olacağını düşünüyoruz. Devlet büyüklerimizin desteğini bekliyoruz. 14 gündür hiçbir taşkınlık olmadan burada sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Tek hedefimiz insanca yaşamak."

Halil İbrahim Günyeli adlı 11 yıllık montaj bölümünde çalışanı ise, "Yılbaşı, Ramazan ayı olmak üzere 500 Tl iyileştirme parası istedik. Kurban kesmek istediğimizi dile getirdik. Biz saat ücreti artı 3 Tl istedik. 2017 yılında da bunun saat ücretine yansımasını istediğimizi söyledik. Fabrika yönetimi ile iletişimimiz şu anda yok. İşçiler olarak 1 günlük saltanat değil tüm hayatımıza yansıyacak bir şey istediğimizi belirttik." diye konuştu.

İlgili Haberler