Fil dışkısından kahve kapış kapış gidiyor...

Dünyada fil gübresinden ilk kez kahve üreten ve kilosunu 1880 dolara pazarlayan Kanadalı girişimci, 'Projemi ilk anlattığımda benim deli olduğumu düşünmüşlerdi' dedi.

Fil dışkısından kahve kapış kapış gidiyor...
- A +

 

Tayland'da fil gübresinden elde edilen kahveler, kilosu 1880 dolardan satılmasına rağmen büyük ilgi görüyor.

Fransa'nın önde gelen kahve şirketleri ise bu üretimin kahve sevenleri kandırmaya yönelik olduğunu belirtiyor.

Fillerin sindirmesiyle gübreden elde edilen kahvelerin acı tadının giderildiği belirtiliyor. Dünyada fil gübresinden ilk kez kahve üreten Kanadalı girişimciBlake Dinkin, projesini anlattığında fil sahiplerinin çok şaşırdığını ifade etti. Tayland’da dünyanın en pahalı ve en lezzetli 'Black Ivory' adındaki kahveyi ürettiğine dikkat çeken 44 yaşındaki Dinkin, 'Fil sahiplerine projemi ilk anlattığımda eminim ki benim deli olduğumu düşünmüşlerdi.' dedi.

Tayland'da fil gübresinden elde edilen kahvenin üretim aşaması ise oldukça farklı. İlk olarak günde yaklaşık 33 kilogram kahve çekirdeği, pirinç ve muz ile karıştırılarak fillere yediriliyor. Sindirilen kahve çekirdeklerini filler toplam 17 saat sonra dışarı atıyor.

Dinkin, sabah göletlere giren ve banyo yapan fillerin, bu sırada kahve çekirdeklerini vücutlarından atmasından yakınıyor. Fillerin gübrelerinin ancak göletten dışarı çıktıktan sonra alınabildiğine dikkat çeken Dinkin, işçilerin bu şekilde kahve çekirdeklerini toplayabildiğini belirtiyor. Daha sonra işçiler kahveleri suyla temizleyerek ayıklıyor. Fillerin yiyerek sindirdiği, daha sonra işçilerin toplayarak temizlediği kahveler, en son olarak öğütülüp servise hazır hale getiriliyor.

KAHVE, KARAMELLİ ÇİKOLATAYA BENZİYORMUŞ
Eski Fransız usulüyle servis edilen kahveyi içen Alman turist Barbara Schautz, kahveyi beğendiğini ifade ederek, "Kahve hiç acı değil, tadı ise aynı karamelli çikolataya benziyor." dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler