Enver Paşa'nın tüfeğine 225 bin lira

Enver Paşa'nın 122 eşyası müzayede ile satıldı.

Enver Paşa'nın tüfeğine 225 bin lira
- A +

 

Enver Paşa'nın 122 eşyası müzayede ile satıldı. Eserlerin 64'ünü Yıldız Sarayı Müzesi ile Askeri Müze, geri kalanları da özel koleksiyonerler satın aldı

Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan asker ve siyaset adamı Enver Paşa'nın 122 parçadan oluşan özel eşyaları, İstanbul'da düzenlenen müzayedede satıldı. Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek tarafından satışa çıkarılan eserler Enver Paşa'nın fotoğraflarının yanı sıra üniforması, şapkası, kurmaylık diploması, çatal bıçak takımı, madalyaları, askeri harita ve tablolar, kara kalem çalışmalarıyla eşi Naciye Sultan'a ait fotoğraflarından oluşuyordu. Eşyaların satılması için nisan ayında yapılması planlanan müzayede, Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen talep üzerine ertelenmişti. Müzayedede 122 özel eşyadan 64'ünü Yıldız Sarayı Müzesi ile Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Askeri Müze, geri kalanları da özel koleksiyonerler satın aldı. Müzayedede Askeri Müze'nin eşyalardan savaşlarda kullanılanları ile tabloları, Yıldız Sarayı Müzesi'nin ise eşi Naciye Sultan'a ait olanları satın aldığını dile getiren müzayede evi yetkilisi; Yıldız Sarayı'nın Paşa'nın Sultan Reşad tarafından hediye edilen altın ve gümüş işlemeli kılıç ve Purdey marka tüfeği de koleksiyonuna kattığını ifade etti.

KILICI DA SATILDI SANCAĞI DA...
İstanbul Müzayede sahibi Uğur Yeğin, eşyaların bazılarının satış fiyatı hakkında şu bilgileri verdi: "Enver Paşa'ya 2. Abdülhamit tarafından verilen binbaşılığa terfi beratı 15 bin, üniforması 40 bin, arazide kullandığı başlıklar 10 bin liradan alıcı buldu. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm'in 1917'de Türkiye ziyareti sırasında hediye ettiği özel miğfer 85 bin, üzerinde "Allah bizimledir" yazısı bulunan merasim kılıcı 12 bin, Sultan Reşad tarafından hediye edilen altın ve gümüş işlemeli kılıç 170 bin, yine Sultan Reşad'ın hediye ettiği 1888 yapımı Purdey marka tüfek 225 bin liraya satıldı. Eşyalardan kamçısı 50 bin, Japon İmparatorluğu tarafından hediye edilen harakiri bıçağı 40 bin, paşanın savaşlarda boynunda taşıdığı küçük Kuran-ı Kerim 15 bin, mühürleri 20'şer bin ve özel sancağı 80 bin liradan satıldı."

Yorum Ekle