sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


En çok "beyaz altın" kazandırdı

Pamuk, yılın ilk 5 aylık döneminde yüzde 8,7 primle en fazla kazandıran emtia oldu.

En çok "beyaz altın" kazandırdı
- A +

 

AA muhabirinin 12 emtianın fiyat değişimlerinden yaptığı araştırmaya göre, yılın ilk 5 ayında yatırımcısına en fazla kazandıran emtia pamuk olurken, kahve ise kaybettiren emtialar arasında başı çekti.

Geçen yılı yüzde 24,4 düşüşle kapatan pamuk, özellikle şubat ve nisan aylarında gösterdiği performansla 2015'in ocak-mayıs döneminde yüzde 8,7 değer kazandı. Yatırımcılar arasında "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuk, mayıs ayında kazançlarının bir kısmını geri verse de bu sonuçla emtialar arasında zirveye yerleşti.

Pamuğu, yüzde 6,4 getiriyle gümüş takip ederken, kurşun yüzde 3,5'lik kazançla yatırımcısını sevindiren emtialar arasında üçüncü sırada yer aldı.

Aynı dönemde, 12 yıl aradan sonra ilk kez 2013'te yatırımcısına kaybettirmesinin ardından "güvenli liman" özelliği sorgulanan altın ise sınırlı da olsa kazandıran emtialar arasına girdi. 

Avrupa ekonomisinde tam iyileşmenin henüz sağlanamaması, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına ilişkin sinyaller, gelişen ülke para birimleri ile borsalarında baskı yaratırken, dolara olan talebin artması en çok emtia piyasasını etkiledi. 

Dünyanın önde gelen emtia tüketicisi konumunda bulunan Çin ekonomisindeki yavaşlama da emtiafiyatlarını baskılayan bir diğer gelişme oldu. Tüm bu nedenler, emtia fiyatlarının yılın ilk 5 ayındaki performansına yansıdı ve 12 emtiadan 8'i yatırımcısına kaybettirdi. 

Güney Amerika'da yaşanan kuraklık ve artan talebin etkisiyle yüzde 47,5 ile geçen yılın en fazla kazandıran emtiası kahve, bu yıl düşüşe geçti. Kahvenin fiyatı mayısta 18 ayın en düşük seviyesine gerilerken, ilk beş aylık dönemde yüzde 24,3'lük oranla yatırımcısına en çok kaybettiren emtia oldu.

Kahveyi, yüzde 19,1'le buğday, yüzde 11,6'yla mısır ve yüzde 8,1'le soya fasulyesi takip etti. Yılın ilk beş ayında yatırımcısını üzen diğer emtialar ise yüzde 7,9'la platin, yüzde 6,5'le alüminyum, yüzde 5,2'yle bakır ve yüzde 2,7'yle paladyum şeklinde sıralandı.

İlgili Haberler