Dünyanın ilk ve tek "fil yetimhanesi"

Sri Lanka'daki dünyanın ilk ve tek fil yetimhanesi, 79 file ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın ilk ve tek "fil yetimhanesi"
- A +

 

Başkent Colombo'ya 112 kilometre uzaklıktaki Rambukkana kentine bağlı kasabada, 16 Şubat 1975'te 24 dönümlük bir araziye kurulan yetimhane, 5 küçük file ev sahipliği yaparak faaliyetlerine başladı.

Yetimhanede bakılan fil sayısı, yalnız kalan, mayın patlaması veya farklı nedenlerden yaralanan, hastalanan ve çeşitli yerlerden gelen nakillerle 2014'te 79'a ulaştı.

Botanik Bahçeleri ve Sayfiye Alanları Bakanlığı'na bağlı yetimhanede, 50 bakıcı çalıştırılırken filler, özel bir güvenlik birimi tarafından korunuyor.

Günde 50 kilogram ot yiyip, 200 litre su içiyorlar

Yetimhanedeki bebek filler süt ve meyve ile beslenirken, yetişkin bir fil günde 50 kilogram ot, ince dal, yaprak ve meyve yiyip, yaklaşık 200 litre su içiyor.

Günde iki kez yapılan beslenmede turistler de bakıcılara yardımcı olabiliyor. Filler, öğleden önce ve sonra yetimhaneye 400 metre uzaklıktaki Maha Oya Nehri'nde su içmeleri ve banyo yapmaları için götürülürken, turist grupları da fillerin bu faaliyetini izliyor.

Fillerin geçiş yolu üzerindeki hediyelik eşya satılan turistik dükkanlar, saldırı tehlikesi nedeniyle kapatılıyor. Gün içinde 08.30 ve 18.00 saatlerinde arasında yetimhaneyi ziyarete eden turistler, giriş ücreti olarak yaklaşık 20 dolar ödüyor.

"FİL DIŞKISINDAN" KAĞIT

Yetimhane civarında hizmet veren hediyelik eşya dükkanlarında, fillerden elde edilmiş veya fil temasının bulunduğu tişörtler, magnetler, anahtarlıklar, çantalar, cüzdanlar, heykel gibi ürünler satılıyor.

Bu ürünlerden en fazla ilgi gören ise "fil dışkısından" elde edilen kağıt... Birçok dükkanın camında bu ürünün nasıl elde edildiğini anlatan afişler bulunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler