“Dünyada rekabeti zorlaştıran koşullarla mücadele..."

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “İş dünyası olarak siyasi partilerimizin ülkemizin ortak hedefleri doğrultusunda hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

“Dünyada rekabeti zorlaştıran koşullarla mücadele..."
- A +

 

BTSO’nun Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Burkay, Türkiye’nin 7 Haziran’da demokrasi tarihinin en yüksek katılım oranlarından biriyle sandığa gittiğini hatırlattı. Ortaya çıkan sonuçların yeni hükumetin oluşumunda partilerin bir araya gelmesini zorunlu hale getirdiğini ifade eden Burkay, “Dünyada rekabeti zorlaştıran koşullarla mücadele ederken, üretilecek yeni iç sorunlar, önümüzde yeni bir engel oluşturacaktır. İş dünyası olarak siyasi partilerimizden ülkemizin ortak hedefleri doğrultusunda sorumluluk almalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Ekonomi ve kalkınma hedeflerinin siyasi mücadelenin önünde olması gerektiğini dile getiren Burkay, şöyle devam etti:
“Yatırımların devamına vesile olacak bir güven ortamının yeni dönemde de tesis edilmesini ve yapısal reformlara devam edilmesini arzu ediyoruz. Uyumsuz koalisyonların ülkemize ve milletimize zaman kaybettirmesini istemiyoruz.”

Burkay, konuşmasında BTSO’nun projelerine de değindi. Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında 2014 yılında 23 ayrı fuar organizasyonu düzenlediklerini belirten Burkay, bu fuarlara 800’ü aşkın firmanın katıldığını söyledi. 2015 yılının ilk 6 aylık döneminde ise 21 fuar organizasyonu gerçekleştirdiklerini açıklayan Burkay, katılımcı firma sayısı açısından 2014 yılı rakamlarını daha yılın ilk yarısında yakaladıklarını kaydetti. Burkay, yıl sonuna kadar 2 bin üyeye yurt dışı fuarlarına taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

Burkay, BTSO Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi’nin çalışmaları doğrultusunda Bursa’ya kazandıracakları ‘Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’ projesinde sona yaklaştıklarını söyledi. Projeye BEBKA’nın da yaklaşık 10 milyon liralık destek sağladığını belirten İbrahim Burkay, projenin inşaat ihalesine temmuz ayında çıkacaklarını ifade etti. BTSO’nun üyelerine sunduğu hizmetin kalitesini artırmayı sürdürdüğünü belirten Burkay, ihracat yapan firmalara destek sağlamak amacıyla ‘Dış Ticaret Dolaşım Belgesi’ ücretini de 5 liradan 50 kuruşa düşürdüklerini açıkladı.
Bursa’da 13 organize sanayi bölgesi (OSB) ile 8 ıslah OSB’nin faaliyet gösterdiğini anımsatan y, “Islah OSB kapsamındaki Kayapa’nın ardından başta Akçalar ve Barakfakih olmak üzere tüm bölgelerimizde mütevelli heyetlerimizi oluşturuyoruz. Bu bölgelerimizde sanayicimizin kısa süre içerisinde ihtiyaç duydukları gelişmiş fiziki altyapıya kavuşmalarını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk Meclis Toplantısı’nın sonunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 24-26 Nisan tarihleri arasında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne katılan meclis üyeleri Ali Bocan, Mustafa Güngör, Mehmet Aydın Kalyoncu, Ertuğrul Yılmaz ve Yavuz Selim Çimen’e sertifikalarını verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler