Doğum kontrol hapı öldürdü!

21 yaşındaki genç kız adet düzensizliği yüzünden doğum kontrol hapı kullanmaya başladı, ancak 25 gün sonra hayatını kaybetti.

Doğum kontrol hapı öldürdü!
- A +

 

Daily Mail'in haberine göre Fallan Kurek isimli genç kız adet düzensizliği nedeniyle jinekoloğa gitti ve doktoru adetlerini düzenlemesi için genellikle tercih edilen yöntem olan doğum kontrol hapını verdi. 

İlaca başladıktan 25 gün sonra nefes alamadığını ve eklemlerinde ağrı yaşadığı belirten genç kız evde bir anda düşüp kalınca acilen hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan beyin incelemeleri sonucunda, akciğerlerinde bulunan bir kan pıhtısının beyne oksijen gitmesini önlediği ve beyin ölümüne neden olduğu anlaşıldı.

3 gün yoğun bakımda kaldı
Ailesinin doğum kontrol ilaçlarının kan pıhtılaşmasını tetiklediği yönünde iddialarda bulundu. 3 gün yoğun bakımda kalan genç kız beyin ölümü gerçekleştikten sonra hayatını kaybetti.

Uzmanlar doğum kontrol hapının kan pıhtılarını tetikleyebileceğini belirtirken Daily Mail'de yayınlanan bilgilere göre doğum kontrol hapı kullanmayan her 100 bin kadından 5'inde bir yıl içerisinde kan pıhtısı görülebilmektedir. Doğum kontrol hapı kullananlarda ise bu sayı 100 bin kişide 15 olarak belirtilmektedir.

Riskin oldukça düşük olduğunu belirten uzmanlar, doğum kontrol haplarının zarardan çok fayda sağladığı görüşünde ve bu riskin kabul edilebilir olduğunu belirtiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler