evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma nakliyeDikkat sizin de başınıza gelebilir

Yargıtay içtihatlarına giren kararlarla artık tüketici mahkemeleri, garanti süresi içerisinde birden fazla kez arızalanan elektronik eşyaların yenisiyle değiştirilmesine yönelik karar veriyor.

Dikkat sizin de başınıza gelebilir
- A +

 

Bir elektronik mağazasından bin 358 lira ödeyerek alınan ve 2 yıl garanti süresi bulunan dizüstü bilgisayar, 1 senede aynı arızayı 5 kez verince devreye giren Bursa 4. Tüketici Mahkemesi, bilgisayarın ücretinin tüketiciye ödenmesine hükmetti.

Bursa'da ikamet eden E.K., 7 Kasım 2011 günü gazetelerde gördüğü reklam üzerine gittiği elektronik mağazasından bin 358 lira ödeyerek bir adet diz üstü (laptop) bilgisayar aldı. Yaklaşık 6 ay sonra bilgisayarın fare (touch pad) bölümü arızalandı.

Garanti kapsamında servise gönderilen bilgisayar bir süre sonra yine aynı yerden arızalandı. Tüketici A.K., 2 yıllık garanti süresinin ilk bir yıllık döneminde 5 kez aynı yerden arıza sebebiyle servise gönderdiği bilgisayarın yenisiyle değiştirilmesi için mağazaya müracaat etti. Aldığı olumsuz cevap sonrası konuyu yargıya taşıyan E.K., Osmangazi Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne müracaat etti. Heyet, tüketicinin hak kaybına uğradığına hükmederek, bilgisayarın ücretinin iadesi yönünde karar verdi. Mağaza heyetin kararının iptali istemiyle Bursa 4. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtı.

ÜRÜN ALINDIKTAN SONRA 6 AY İÇİNDE ARIZALANIRSA YENİSİNİ İSTEYEBİLİR

Mahkeme, konuyla ilgili bilirkişi atadı. Hazırlanan bilirkişi raporunda bilgisayarda üretim hatası olduğuna dikkat çekilirken Bursa 4. Tüketici Mahkemesi, bilgisayarın ücretinin satış tarihinden itibaren geçerli yasal faiziyle birlikte iadesine hükmetti. E.K.'nin Avukatı Tuğçe Kavilcioğlu, şöyle konuştu: "28 Mayıs 2014'te yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında kanun uyarınca, ürünü satın aldıktan itibaren ilk 6 ay içinde meydana gelen arızaların, satın alma tarihinde de var olduğu kabul edilir ve tüketici bu gibi durumlarda ürünün bedelinin iadesi, yenisiyle değişimi veyahut ücretsiz tamiri gibi haklarından birisini kullanabilir. Üründe bir arıza meydana gelmesi halinde tüketici öncelikle yetkili servise giderek arızanın gerçekten var olduğunun tespitini yaptırmalıdır. Bunun yanı sıra, yine aynı Kanunla getirilen düzenleme çerçevesinde, bir ürünün garanti süresi içerisinde 1’den fazla kez arızalanması durumunda tüketici yine, bedel iadesi, ürünün yenisiyle değişimi veyahut ücretsiz tamiri gibi haklarından birisini kullanabilir. Bu noktada tüketiciler, aldıkları ürünün bedeli 3 bin 200 liranın altında ise hakem heyetlerine başvurarak, eğer ürünün bedeli 3 bin 200 liranın üzerinde ise tüketici mahkemelerinde satıcı firmaya karşı dava açarak haklarını arayabilirler."

Yorum Ekle

İlgili Haberler