DEAŞ bunu ilk kez yaptı

Suriyeli muhaliflerin Londra merkezli örgütü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sivil kadınların ilk kez bu şekilde öldürüldüğünü belirtti.

DEAŞ bunu ilk kez yaptı
- A +

 

DEAŞ Suriye'de büyücülükle suçladığı iki kadını kafalarını keserek öldürdüğü bildiriliyor.

İki kadının Pazartesi günü eşleriyle birlikte 'cadılık ve büyücülükle' suçlanarak öldürüldüğü kaydediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, DEAŞ'ın daha önce de çatışmalarda ölen 3 Kürt kadının kafalarını kestiğini ve zinayla suçlanan bazı kadınları taşlayarak öldürdüğünü bildirmişti.

Ancak sivil kadınların bu şekilde öldürüldüğünü ilk kez belgelediğini ve bu eylemin halkın gözü önünde yapıldığını söylüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, DEAŞ Irak ve Suriye'de 'halifelik' ilan etmesinden bu yana 3000'den fazla kişiyi öldürdü.

Bunların, aralarında 74 çocuk da bulunan yaklaşık 1800'ünün sivil olduğu belirtiliyor.

İnsan Hakları Gözlemevi, DEAŞ'ın son günlerde oruç tutmadıkları için en az 8 kişiyi de çarmıha bağlayarak cezalandırdığını bildirdi.

Aralarında henüz reşit olmayan iki çocuk de bulunan 8 kişinin, boyunlarına "dinen caiz bir gerekçeleri olmadan oruç bozdular" yazılı bir yaftayla bir gün çarmıhta asılı bırakıldıkları ve daha sonra indirildikleri kaydedildi.

Gözlemevi, sadece sekiz kişinin bu şekilde cezalandırıldığını belgelediğini, ancak başkalarının da olabileceğini söylüyor. (BBC Türkçe)

Yorum Ekle

İlgili Haberler