Davutoğlu'ndan zam müjdesi

Başbakan Davutoğlu, Ankara'da kamu çalışanlarıyla ilgili protokol imza töreninde kamu çalışanlarına zam müjdesi verdi.

Davutoğlu'ndan zam müjdesi
- A +

 

 Başbakan Davutoğlu Ankara'da kamu çalışanlarıyla ilgili protokol imza törenine katıldı; kamu çalışanlarına 2016'nın ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacağını müjdeledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, Kamuda Çalışan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi basın toplantısı ve imza töreninde konuştu.

"YILDA 1 DEFA OLMAK ÜZERE..."

Davutoğlu, zamla ilgili "Yılda 1 defa olmak üzere tüm işçilere 500 TL ödeme yapılacak. Taşeron konusuna çözüm bulmaya kararlıyız. Bütün işçilerimize bu parayı iyi günlerde kullanmaları konusunda iyi dileklerimi ifade etmek istiyorum." diye bilgi verdi.

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları:

-Ücret zammı olarak 2015'in birinci altı aylık döneminde yüzde 6, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11,3 oranında artış yapılmıştır.

YILDA 1 DEFA 500 TL ÖDEME...

-Yılda bir defa olmak üzere, tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 Türk Lirası ödeme yapılacaktır.

ŞÜK ÜCRETLİLERE İYİLEŞTİRME

-Düşük ücretlilerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası iyileştirme yapılmıştır. Düşük ücretten kasıt da aylık 2 bin 150 Türk Lirasının altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 150 Türk Lirasını geçmemek üzere 100 Türk Lirası her ay için iyileştirme yapılacak. 2 bin 151 Türk Lirası ile 2 bin 250 Türk Lirası olan aylık brüt çıplak ücretlerine aylık 2 bin 250 Türk Lirasını geçmemek üzere 75 Türk Lirası, 2 bin 251 Türk Lirası ile 2 bin 350 Türk Lirası arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 350 Türk Lirasını geçmemek üzere aylık 50 Türk Lirası iyileştirme yapılacaktır.

-Geçici işçilerde, eğer o alanda işçiye ihtiyaç varsa bu süre kısıtlamasını aşacak yasal düzenleme yapılacak, yani 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin, bunlar işlerine devam edebilecekler.

İlgili Haberler