Davutoğlu’ndan o görüşmeye ilk yorum

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyi değerlendirerek, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal'la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir' dedi.

Davutoğlu’ndan o görüşmeye ilk yorum
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyi değerlendirerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal'la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına da aykırı olur. Yeni Meclis'in en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 milletvekili genel seçimi sonrası TRT Haber özel yayınında ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyi değerlendiren Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün Sayın Baykal'la görüşmesi olumludur, çünkü nihayet Sayın Baykal en yaşlı üye sıfatıyla Meclis'i açacak. O Meclis ne kadar iyi açılırsa, ne kadar şenlik gibi açılırsa, Meclis'in kendisi bir demokrasi şenliği yeridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk Meclis'i açacak kişiyle, başkanla görüşmesi olumludur. Bunu herkesin böyle görmesi lazım. Ha, koalisyon partiler arası olur. Sayın Cumhurbaşkanımız krizi çözmek için gerekli anda devreye girer. Koalisyon müzakereleri, AK Parti ile CHP, AK Parti ile MHP arasındadır vesaire. Koalisyon müzakeresi olmaz. Koalisyon müzakerelerinin doğası partiler arasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinin parçası değildir. Parçası haline getirmek de doğru değildir, Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinde olabilecek bir tıkanmayı aşabilecek bir makamdır. Kanalları açabilir, yardımcı olabilir ama koalisyon müzakereleri partiler arasındadır. Partiler arasında olması, parlamenter demokrasinin gereğidir. Bunun için herkesle biz görüşürüz, onlar da bizimle görüşebilir ama Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal'la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına da aykırı olur. Yeni Meclis'in en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır" ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler