Dağ yöresinde tarihi gün! (ÖZEL HABER)

Dağ yöresi işadamları, DAĞ-DER’in öncülüğünde SİAD kurmak için harekete geçti. Bursa’daki 205 işadamının oluşturacağı DAĞSİAD, kurulma aşamasındaki ilk toplantısını iftar yemeği ile yapacak.

Dağ yöresinde tarihi gün! (ÖZEL HABER)
- A +

 

DAĞ-DER merkez binasında gerçekleştirilecek iftar yemeğinde DAĞSİAD’ın temellerinin atılacak. Konuyla ilgili Bursa.com’a açıklamalarda bulunan DAĞ-DER Genel Başkanı Yüksel Yaşar, dağ yöresinin kaderini değiştirecek SİAD oluşumunun bölgeyi kalkındıracağını söyledi. Yaşar, “Orhaneli, Keles, Büyükorhan, Harmancık ve Osmangazi ilçesine bağlı dağ köylerinden oluşan bölge insanının kaderini değiştirecek bir oluşumu bu akşam başlatıyoruz. Dağ yöresinden olan Bursa’da 205 işadamımızın katılımıyla oluşacak DAĞSİAD, bu akşam vereceğimiz iftar ve sonrasında yapılacak toplantılarla ilk adımı atılmış olacak” dedi.

DAĞ-DER İLE DAĞSİAD BÖLGEYİ KALKINDIRACAK

Dağ yöresi insanının ekonomik sorunlarının daha güçlü bir şekilde ele alınarak çözüm odaklı çalışacak olan DAĞSİAD’ın bölge halkını da kalkındıracağını ifade eden Yaşar, “Dağ yöresinin en büyük sorunu işsizlik ve göç sorunudur. Bu sorunun çözümü, bölge halkının ekonomik olarak kalkınmasıdır. Tarım ve hayvancılık konusunda yaşanan sıkıntılar, bölgedeki gençleri göçe zorlamıştır. Bu dağ yöresinin kanayan yarasıdır. Bu sorunların çözümünde DAĞ-DER ile birlikte DAĞSİAD önemli bir değer olacaktır” diye konuştu.

TERSİNE GÖÇÜ BAŞLATACAK HAMLE

Dağ yöresinin ekonomik olarak rahatlaması için bölgeye yatırımların artması gerektiğinin altını çizen Yaşar, şunları kaydetti;

“Dağ yöresinde yapılacak yatırımlar, başta işsizliğe çare olacağı gibi, ekonomik olarak da bölge halkını rahatlatacak, göçü de engeleyecektir. Keles’te Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan BESAŞ Süt İşleme Tesisleri, Büyükorhan, Harmancık ve Orhaneli üçgeninde kurulması plananan et entegre tesisleri, Orhaneli’de kurulması planlanan Maden OSB işsizliği önlemek açısından çok önemli hamle olacaktır. Bu gibi yatırımlar, bölgeyi ekonomik refaha ulaştırırken, tersine göçü de başlatacaktır. Bu açıdan DAĞSİAD’ın kurulması önemlidir. Bu akşam verilecek iftar yemeği ve yapacağımız ilk toplantı, dağ yöresinin kaderini belirleyecek tarihi bir gündür.”

BURSA.COM

Yorum Ekle

İlgili Haberler