Çipras, halkın karşı çıktığı paketi sundu

Yunan hükümeti, 3 yıl süreli program ve 53,5 milyar Euro'luk kredi talebi karışığında 12 milyar Euro'luk sert 'kemer sıkma' önlemlerini Brüksel'e gönderdi.

Çipras, halkın karşı çıktığı paketi sundu
- A +

 

Başbakan Çipras, acı reçeteye dair ilk sınavını bu akşam parlamentoda yapılacak oylamada verecek. Yunanistan'ın sunduğu pakete Yunan halkı daha önce aşırı sert önlemler içermesinden dolayı karşı çıkmıştı. Çipras, bu şekilde halkın isyan ettiği şartları kreditörlere yeniden sunmuş oldu.
Atina, 2018'e kadar ihtiyacı olan mali destek karşılığında 12 milyar Euro'luk acı reçete hazırladı. Hükümetin daha önce kreditörlere sunduğu 47 sayfalık öneriler baz alınarak hazırlanan tasarruf paketine AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ın 26 Haziran'da Atina'ya gönderdiği şartlar da eklendi.

ATİNA'YA 35 MİLYAR EURO HİBE
Atina, Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan 3 yıl sürecek (Haziran 2018'e kadar) program karşılığında 53,5 milyar Euro'luk kredi talep ediyor. Bankaların sermaye artırımı için de talep edilen miktar da eklendiğinde kredinin 65 milyar Euro'yu bulması bekleniyor.

Öte yandan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Atina'ya belli şartlar karşılığında pompalamayı vaat ettiği karşılıksız yardım da çok önemli. Atina'nın hedefleri tutturması şartıyla 2020 yılına kadar ekonominin büyüme ve kalkınmasına harcanacak 35 milyar Euro'luk kaynak hibe edilecek.

53,5 milyar Euro'luk kredinin tamamına yakını, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den alınan kredilerin geri ödenmesinde kullanılacak.

MECLİS ÇİPRAS'A YETKİ VERECEK
Brüksel'e dün akşam gönderilen anlaşma ve kemer sıkma önlemleri, bu akşam Yunan parlamentosunda görüşülecek. Bu şekilde kreditörlere anlaşma ve Euro'da kalma mesajı vermeyi hedefleyen Atina, Yunan parlamentosunda anlaşma taslağını oylatarak elini güçlendirmek istiyor. Mecliste bu akşam yapılacak oylama, Başbakan Çipras ve ekibine anlaşma imzalama vekâleti-yetkisi vermek için yapılacak. Anlaşma sağlanması halinde nihai metin, Yunan parlamentosuna bir kez daha gelecek.

Bu akşam yapılacak oylamada, muhalefet partilerinin hükümete destek vermeleri bekleniyor.

FAİZ DIŞI FAZLA HEDEFİ
Yunanistan, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında GSMH'sında sırasıyla yüzde 1, 2, 3 ve 3,5'lik faiz dışı fazla hedefliyor.

Atina, yapılacak yeni anlaşmaya uzun vadeli dış borcun 2022'den sonra yeniden yapılandırılması şartını da koyduracak.

ACI REÇETE DE NELER VAR?
Atina'nın dün akşam saatlerinde kreditörlere gönderdiği ve AB'den olumlu tepkiler alan tasarruf paketinde şu belli başlı tedbirler yer alıyor:

KDV
Yüzde 6, yüzde 13 ve yüzde 23 olmak üzere 3 kademe olacak.
-Yüzde 6: İlaç, kitap ve tiyatro.
-Yüzde 13: Temel gıda maddeleri, enerji, su ve konaklama (otel vs).
-Yüzde 23: Diğer ürün ve hizmetler, geri kalan gıda ürünleri ile lokanta, restoran vs.
-Adalara uygulanan yüzde 30 vergi indirimi iptal edildi. Merkeze uzak bazı adalarda 2016'ya kadar devam edecek.

ÇİFTÇİLER
-Çiftçilerin kullandığı dizel yakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi iadesi kademeli olarak sona erecek.
-2017 yılına kadar vergilendirilmeleri yüzde 13'ten yüzde 28'e çıkacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler