Çin'den Türkiye'ye şok suçlama!

Çin, Türk diplomatları ülke dışına kaçmaya çalışan Müslüman Uygurlara sahte pasaport sağlamakla suçladı.

Çin'den Türkiye'ye şok suçlama!
- A +

 

Çin, ülke dışına kaçan Müslüman Uygurların Suriye ve Irak'taki cihadçı gruplarda "ölüm fedaisi" olmaya gittiklerini ileri sürdü.

 
 Suçlamalar. Geçtiğimiz hafta Tayland'da orman kamplarından alınan Uygurların zorla Çin'e geri gönderilmesinin Türkiye'de protestoları tetiklemesinin ardından geldi.

Çin, Uygurların ülke dışındaki radikal gruplara katılmak için kaçtıklarını iddia ediyor ve buna örnek olarak da geçtiğimiz yıl Çin ile Vietnamarasındaki sınırı geçmeye çalışan bir grup Uygurun bir tren istasyonuna düzenledikleri bıçaklı saldırıyı gösteriyor.

Çin'in Kamu Güvenliği Suç Araştırma Dairesi Bölüm Başkanı Tong Bişan, Kuala Lumpur'daki Türk diplomatları Uygurlara belge sağlamakla suçladı.

Bişan, bu suçlamayı hafta sonunda sadece birkaç yabancı gazetecinin davet edildiği basın toplantısında yaptı.

Birkaç ay önce de Çin polisi Şanghay'da ülkeden kaçırmaya çalışan Uygurlara Türk belgesi sağladıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Tong, Uygurların Türkiye'ye gittikten sonra burada radikal gruplara satıldığını iddia etti.

Tong, "Belli yerel güçler tarafından çok kolay bir şekilde kontrol ediliyorlar. Gençleri örgütlüyorlar, beyinlerini yıkıyorlar ve cepheye savaşmaya gönderiyorlar. Onlar ölüm fedaisi" dedi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler