Çin medyasından şaşkınlık yaratacak haber!

Çin'in en büyük medya ağlarından China Daily, bölgede yaşayan Müslümanlar ile yapıldığı iddia edilen röportajları yayınlayarak ülkede hoşgörünün hakim olduğuna vurgu yaptı.

Çin medyasından şaşkınlık yaratacak haber!
- A +

 

China Daily'nin haberine göre Çin'in Şincan eyaletinde Ramazan gayet normal ve Çinli halk ise Müslümanların bu ibadetini anlayışla karşılıyor.

RÖPORTAJLARA YER VERDİLER

Dünyanın bir çok ülkesinde Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı mezalim ve baskılar haber olup, protesto gösterileri düzenlenirken; Çin'in en büyük medya ağından olan China Daily'nin haberi şaşkınlığa neden oldu. Haberde, bölgede yaşayan Müslümanlar ile yapıldığı iddia edilen röportajlara da yer verildi.

"RAMAZAN AYI..."

Haberde, Şincan'ın Uygur bölgesinde yaşan Kazakistan kökenli 63 yaşındaki Bahetikhan Gahep adlı kadının, bütün hayatı boyunca Ramazanlarda hiç bir gün orucunu kaçırmadığı belirtilerek, "Ramazan ayı vücudun arındığı ve sağlık bulduğu bir aydır aynı zamanda" sözleri aktarıldı. Bahetikhan Gahep'ın genç jenerasyonun oruç tutmamasından yakındığı vurgulandı.

Yine haberde Şincan Üniversitesi öğrencisi olan Afganistanlı Mohamed Gaderoghli'nin de Ramazan ayının başından beri oruçlarını tuttuğu söylediği yazıldı.

"PERFORMANSLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ"

Habere göre, üniversitenin uluslararası öğrenci ofisi müdür yardımcısı Zhang Quansheng de Müslüman öğrencilerin oruç tutmalarına saygı gösterildiğini ifade ediyor ve "Biz sadece öğrencilerin derslerdeki performanslarından endişe ediyoruz çünkü bazı öğrenciler derslerde uyuyup kalıyorlar. Ancak biz buna bir şey demiyoruz çünkü bu dini inançlarının bir parçası" diyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler