CHP’nin seçim TIR’ına izin verilmedi

Erzurum'da tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle kaldırılan seçim TIR’ı CHP’liler tarafından garajdan alındı. Kent merkezine götürülmek istenen TIR’a yine izin verilmedi.

CHP’nin seçim TIR’ına izin verilmedi
- A +

 

Seçim TIR’ını alabilmek için kente gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve partililer, ilk olarak Yediemin garajına gitti. Burada mahkeme ve seçim kurulu kararlarını yetkililere teslim eden partililer, tırı geri almayı başardı.

Daha sonra polis eşliğinde kent merkezine doğru ilerleyen seçim TIR’ı, Üniversite Kavşağı'nda trafik polislerince durduruldu. TIR’ın şehir merkezine girmesi engellendi.
Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Tekin, ilk olarak Vali Ahmet Altıparmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüştüklerini anlattı.

Seçim tırıyla ilgili mahkeme kararının bulunduğuna işaret eden Tekin, Belediye Başkanı Sekmen'in seçim TIR’ını Havuzbaşı Meydanı'na koymalarında bir engel olmadığını kendilerine söylediğini aktardı.
Yargı kararı çerçevesinde seçim TIR’ını polis eskortuyla götürülmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

"Herhalde arkadaşlarımız yanlış anlamış ki önümüzü kesiyor. Kardeşim, keşke bu silahlarla Müslüman kanına kıyanların TIR’larını kesebilseydiniz, bizim TIR’ımızın önünü kesmenin bir anlamı yok. Yasayı uygulamak zorundalar. Emniyet Müdürü'nün bana kullandığı cümle, çok acı verici. Sayın Emniyet Müdürü aynen şunu söyledi, yargı kararını okuyunca, 'Başkanım haklısınız ama bize böyle talimat verildi.' Türkiye talimatlarla değil, yasayla, hukukla yönetilir ama ne yazık ki şu anda eşkıyalık sistemiyle karşı karşıyayız."

Tekin, gazetecilerin TIR’ının yolunun açılmaması halinde ne yapacaklarını sorması üzerine, "Açarız, açarız. Ya açarız ya açarız. İkinci kez talimat gelmiş maalesef. Sürekli talimat geliyor. Bu ülke talimatla yönetilemez. Şu anda emniyet mensuplarının tamamı suç işliyor. Bu işin arkasına sonuna kadar gideceğiz. Bu kararı ben almadım, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı var" şeklinde yanıt verdi.

Kent merkezine doğru ilerlemesine izin verilmeyen seçim TIR’ı, Üniversite Kavşağı'nda bekletiliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler