CHP'li vekil gözyaşlarına boğuldu

Mecliste bir basın toplantısı düzenleyen Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, "Bizim çocuklarımız evlerinde her gün 12 Eylül öyküsü dinleyerek büyüdüler" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

CHP'li vekil gözyaşlarına boğuldu
- A +

 

Sarıhan, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve Antalya Milletvekili  Nefi Kara ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Milli Güvenlik Konseyi  Üyesi ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın  hayatını kaybetmesiyle 12 Eylül'den yargılamasının bitmediğini ifade etti.

 
Davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinin, sanıklar Kenan  Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya verilecek cezaya iyi hal indirimi yaptığını belirten  Sarıhan, sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosyanın yaklaşık 1  yıldır Yargıtayda beklediğini söyledi.

Evren ve Şahinkaya'nın hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle dosyanın iç  hukuk yollarına göre zamanaşımından düşeceğini dile getiren Sarıhan, 12 Eylül  darbesinin bir insanlık suçu olduğunu kaydetti. 12 Eylül sonrası cezaevi aracında  dövülerek öldürüldüğü belirtilen İlhan Erdost'un avukatı olduğunu söyleyen  Sarıhan, milletvekili seçildiği için avukatlık yapamadığını kaydetti.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Kendisinin de bir 12 Eylül mağduru olduğunu belirten öğretmenlik  yaparken, 12 Eylül yönetimi tarafından zaman aşımı olan bir dergi yazısından  dolayı gözaltına alındığını ve Perşembe Efirli Cezaevi'nde kaldığını söyledi.  Darbe sonrası hayatını kaybeden birçok insanın otopsisine avukat olarak girdiğini  anlatan Sarıhan gözyaşlarına hakim olamadı.

 "Ölülere hakkımızı helal etmiyoruz" diyen Sarıhan davanın takipçisi  olacağını, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacağını bildirdi.

 CHP Antalya Milletvekili Nefi Kara ise 12 Eylül yönetiminin, ülkenin  bir kuşağını yok ettiğini belirtti.

 CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de 12 Eylül yasalarının,  parlamento tarafından kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler