Çadır kentte iftar buluşması

Karacabey ilçesi Bakır mahallesinde bulunan ve yaklaşık 1000 işçinin barındığı mevsimlik işçilerin çadır kentinin konuğu olan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Her akşam toplumumuzun farklı kesimleriyle iftar sofralarında bir araya geliyoruz. Onların dertlerini ve sorunlarını da bu arada iftar sofrasını vesile kılarak dinlemeye çalışıyoruz dedi.

Çadır kentte iftar buluşması
- A +

 

Bursa Valiliği tarafından organize edilen mevsimlik tarım işçileri ile iftar programının bu akşamki durağı Karacabey ilçesi Bakır mahallesi oldu. Kurum Müdürleri ile birlikte geldiği iftar programında Çocuklar ile ilgilenen Vali Karaloğlu mevsimlik işçilerinde sorunlarını dinledi.

7 bin mevsimlik tarım işçisi bulunan Karacabey ilçesi Bakır mahallesinde bulunan yaklaşık bin işçi ile iftar açan Vali Karaloğlu: " Allah tuttuğunuz, tuttuğumuz oruçları kabul etsin. Değerli dostlar, ramazan bir vesile, iftar sofrası bir vesile. Her akşam toplumumuzun farklı kesimleriyle iftar sofralarında bir araya geliyoruz. Onların dertlerini ve sorunlarını da bu arada iftar sofrasını vesile kılarak dinlemeye çalışıyoruz. Bu akşam da Karacabey İlçemizde yine siz değerli dostlar ile iftar sofrasını paylaşmak istedik. Yaklaşık Bin 200 km uzaktan, bir kısmınız Türkiye'nin de dışından Suriye'den zorunlu olarak belki Türkiye'desiniz. Neden buradasınız? Helal rızkınızı arıyorsunuz. İnsanların helal rızıklarını alın teriyle kazanmaları kadar kutsal bir şey yok. Onun için sizin bu zor koşullarda nasıl çalıştığınızı, koşullarınızın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Ama Devletimiz son yıllarda sizin sorunlarınızı en aza indirmek, asgari insani koşulları oluşturmak üzere çadır, su, elektrik ve benzeri insani ihtiyaçları gidermek üzere de bir gayretimiz var. Kaymakam arkadaşlarımız, Belediye Başkanlarımız, Valiliğimiz bu konuda mevsimlik işçilerimizin sorunlarını çözmek üzere de gayret sarf ediyoruz. İşte iftarı da ramazanı da vesile kılarak gelip yerinde ortamınızı görmek istedik. Aslında bu akşamki iftarımızın ana sebebi de buydu. Değerli dostlar sorumlu arkadaşlarla da konuştuk, diğer bölgelere göre daha az sorunu olan bir çadır bölgesi olduğuna da şahit olduk. Ama var olan ihtiyacınız olan diğer şeyleri de gidermeye çalışacağız, gayret edeceğiz. Hep beraber dua edelim. Bir dua da İslam Coğrafyası'ndaki mazlumlara edelim. Doğu Türkistan'dan Arakan'a, Orta Afrika'dan Suriye'ye kadar kendi ülkelerinde özgür bir şekilde yaşama şansı bulamayan ibadetlerini ve oruç tutmayı bile şu anda özgür bir şekilde yapamayan Müslümanlar var maalesef İslam Coğrafyası'nda, dua edelim İslam Coğrafyası'ndaki bütün savaşlar, bütün kargaşa sona ersin herkes kendi doğduğu topraklarda, kendi ülkesinde huzur içerisinde yaşasın diye de temenni edelim. Ramazan bayramı buna vesile olsun diye temenni edelim"dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler