Bursa'ya has lezzetler, Bab-ı Ziyafet’te yenir

Bursa’nın merkezi caddelerinden Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi Balibey Han içinde yer alan Bab-ı Ziyafet Restoran, Bursa’ya has lezzetleriyle ve tarihi dokusuyla, Seda Çapçı’nın sunduğu “BURFAŞ’ta Lezzet Dünyası” programının bu haftaki konuğu oldu. İşte Bab-ı Ziyafet Restoran’ın döner ustası Ümit Kılıç’ın usta ellerinden, Bursa Kebabı’nın lezzet tarifi ve tarihi Balibey Han bünyesindeki Bab-ı Ziyafet…

Bursa'ya has lezzetler, Bab-ı Ziyafet’te yenir
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Seda Çapçı’nın sunduğu “BURFAŞ’ta Lezzet Dünyası” programında, Bursa Büyükşehir Belediyesi Balibey Han Sosyal Tesisi bünyesindeki Bab-ı Ziyafet Restoran’ı işledik. Tesis sorumlusu Nihat İçen, merkezi konumu ve tarihi dokusuyla büyüleyen tesisi anlattı. Bab-ı Ziyafet’in döner ustası Ümit Kılıç, lezzetiyle büyüleyen asırlık geleneksel tat, Bursa Kebabı’nı böyle hazırladı.

BURSA KEBABI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

-Et döner (hazır ya da evde hazırlanmış olabilir)

-Tırnak pide (hazır kullanılabilir)

-Tereyağı

-Domates salçası

-Biber salçası

-Sıvıyağ

-İstenirse sosa katmak için tuz, kekik, karabiber 

-Bir kâse süzme yoğurt

TARİFİ:

Tencere ya da tavada ısıtılan tırnak pide, iri kareler halinde dilimlenerek servis tabağının zeminine yerleştirilir. Üzerlerini örtecek şekilde, dönerler konulur. Eritilmiş tereyağı sıcakken, az miktarda etlerin üzerinde gezdirilir. Sıvıyağda kızdırılan salçalar, biraz akışkan olsun diye çok az su ile açılır. Sıcakken tereyağı dökülen dönerlerin üzerlerine, bu sos gezdirilir. İsteğe göre yoğurt, aynı tabak içinde etin yanında ya da ayrı bir kapta servis edilir. Son olarak kızgın, sıcak tereyağı, tin üzerine dökülür. Tarihi Bursa lezzeti servise hazır, afiyet olsun.

LEZZETİN PÜF NOKTALARI:

-Süzme yoğurt suyunu salmayacağı için yemeğin lezzetini bozmaz ancak yoğurt ayrı kapta da servis edilebilir.

 

TARİHİ DOKUSUYLA VE MERKEZİ LOKASYONUYLA DİKKAT ÇEKEN, BALİBEY HANI SOSYAL TESİSİ

15.yüzyılda, dönemin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Beyin oğlu Balibey tarafından yaptırılmıştır. Tophane Surları’nın hemen altında, Kapalıçarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan Balibey Han’ı, Osmanlı’nın ilk üç katlı hanı olma özelliğini taşımaktadır. 3 katlı hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır.
BAB´I ZİYAFET
Balibey Hanı’nın giriş katında yer alan restoran, geleneksel lezzetleri, uygun fiyatları ve güler yüzlü personeli ile hizmet sunmaktadır. 100 kişi kapasiteli Restoran kısmı ve 150 kişi kapasiteli Bahçe kısmı ile hizmet vermektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin BURFAŞ çatısı altında, Bursa’nı merkezinde, Sultanlar Şehri’nin surlarına yaslanmış tarihi Balibey Hanı’nın içerisinde hizmete sunduğu, Bab-ı Ziyafet Restorant; merkezi lokasyonu, büyüleyici güzellikteki mağarası, havuz başı masaları ve tarihi dokusuyla, konuklarını enfes Bursa tatları ile bir araya getiriyor. Bursa Kebabı ve Pideli Köfte, mekanın en çok tercih edilen yemekleri arasında, il sırada yer alıyor.

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ