“Bursa’nın ‘Yeşil Bursa’ kalması için, büyük çaba sarf ediyoruz”

Bursa.com’un en çok izlenen programlarından Bursa’nın Öncüleri, her pazartesi, birbirinden önemli konuklarını izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. Bursa’nın Öncüleri programının bu haftaki konuğu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Altepe, çevre ve çevre bilinci konularında Bursa.com mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulundu.

“Bursa’nın ‘Yeşil Bursa’ kalması için, büyük çaba sarf ediyoruz”
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa.com’da yayınlanan Bursa’nın Öncüleri programına konuk oldu. Çevre ve Çevre Bilinci hakkında çok önemli açıklamalarda bulunan Recep Altepe, “Göynüklü yangınının izlerini siliyor ve yeşertiyoruz. Yanan alanın imara açılması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

BURSA’NIN EN ÖNEMLİ SIFATI ‘YEŞİL’

Bizim için en önemli değerlerin başında çevre ve çevre bilinci geliyor’ diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çevre, gelecek kuşaklara miras bırakacağımız önemli bir emanet. Temiz hava, temiz toprak ve temiz su ile gelecek nesle temiz bir Bursa, yeşil bir Bursa bırakmak bizim için anlamlı. Bu kapsamda da bizler de Büyükşehir Belediyemiz olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamalarında bulundu ve şu sözleri ilave etti, “Bursa’nın çevre yönünden sağlıklı bir kent olması, sağlıklı çevreyle beraber sağlıklı toplumun oluşması konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün partneri olan ve Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu olan Bursa’dır. Bu kapsamda Bursa’nın en önemli sıfatı da ‘Yeşil Bursa’dır. Bizler, bu yeşil sıfatının gelişmesi ve gerçek anlamda yaşatılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda şanslıyız çünkü Bursamız gerçekten yeşil ve yaklaşık yüzde 50’si ormanlarla kaplı. Ve bu ormanlık alan her geçen gün büyüyor. Ormanı ormancı korumuyor, ormanı sevgi koruyor, insanlar koruyor. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, orman yollarının oluşturulması işleminin tamamlanması gerekiyor, bununla ilgili çalışmalarımız her geçen gün sürüyor” dedi.

GÖYNÜKLÜ’NÜN İMARA AÇILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Göynüklü yangınının izlerini silmek için çaba sarf ettiklerini ifade eden Altepe, “Bu bölgelerin ağaçlandırma çalışmalarına başlanmıştı, tek temennimiz bu alanda eskisinden daha gür bir orman alanı oluşturmak. Bu alanla ilgili bir takım spekülasyonlar ortaya atıldı, bu alanın imara açılacağı gibi. Bunlar doğru değil. Yanan ormanlık alanın imara açılması mümkün değil. Ormanlar, yeşilimiz bizim göz bebeğimiz, bizler de onları korumaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

ŞEHRİN HAVASINI DEĞİŞTİRİYORUZ

Bu kapsamda yeşillendirme çalışmalarının artırıldığına dikkat çeken Altepe, Bursa’da on binlerce metrekare alanlık parklar yapıldığını, Hüdavendigar Parkı bunun en güzel örneği olduğunu işaret etti ve şu açıklamalarda bulundu; “Hüdavendigar Parkı’na diktiğimiz ağaçlar, oradaki yeşillik ayrı bir değer kattı Bursa’ya. 510 bin metrekare alana binlerce, 12 yaşın üzerinde ağaç diktik. 60, 65 yaşlarında ağaçlar da var. Şehir içinde yaptığımız çalışmalarda artık fidan dikmiyoruz, büyük ağaçlar dikiyoruz. Büyük ağaçlar dikelim ki şehrin havasını değiştirelim diyoruz. İnsanlar bir an evvel o parklara gelip kullanabilsin, on yıl on beş yıl beklemeyelim ağacın gölgesinde oturabilmek için. Bu kapsamda milyonlarca lira para harcıyoruz”

DERELERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Çevre düzenlemesinin, ağaçlandırmadan ibaret olmadığını söyleyen Altepe, “Bursa’da sadece parklar yapılmıyor. Dere yataklarının ıslah edilmesi de çevre açısından çok önemli. Son yıllarda iklim şartları değişti, ani yağışlar olabiliyor. Bir yılda yağması gereken yağış, bir günde yağabiliyor. Çok büyük debiler oluşuyor. Oluşan büyük su kütleleri, sellere, su taşkınlıklarına neden olabiliyor. Bu konuda derelerin temizlenmesi, dere yataklarının ıslahı da yaptığımız çalışmalar arasında. Gökdere, Hacivat, Deliçay gibi derelerde gerekli düzenlemeler yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Bursa’nın merkezinde 25 kadar dere var ve bunların hepsi devamlı temizleniyor. Bu temizlik sayesinde de daha önce devamlı su taşkınları yaşanan bölgelerde artık büyük felaketler yaşanmıyor. Yaptığımız çalışmaların karşılığını alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bursa’nın havadan bakışta fotoğrafı değişti ve özellikle şehrin değişik bölgelerinde, tüm semtlerimizde artık büyük spor tesisleri var. Tesislerin yanında sosyal alanlar da mahallelerimize, şehrimize ayrı bir değer kattı. Bu da Bursa’da büyük değişime sebep oldu” diyen, Bursa’nın büyümesiyle birlikte yapılan çalışmaların da arttığının altını çizen Altepe, “Bursa’nın merkezi önceden 256 kilometrekareydi, şimdi 11 bin 700 kilometrekare. Köylerde açıktan akan kanalizasyonlar düzeltildi, kaynağı belli olmayan su şebekelerinin tespit ve onarım çalışmaları yapıldı. Sağlıklı olan kaynaklar işletilip çalıştırılıyor, halkımıza buradan su veriliyor. Yeni kanalizasyon hatları yapılıyor. Göl kenarındaki yerleşim yerlerinde artık kanalizasyonlar göle, dereye değil, yerleştirilmiş paket arıtmalara akıtılıyor. Barajlardan gelen sular da çeşitli arıtma işlemlerine tabi tutuluyor. Halkımıza çeşme suyunu öneriyoruz” dedi.

“ARTIK KAÇIŞ YOK, HERKES KURALLARA UYACAK”

Ayrıca Altepe, çevreye ilişkin yapılan çalışmalarda fabrika denetimlerinin de artırıldığını ifade etti ve “Bursa bir üretim şehri ve üreten bir şehrin çevreye de zarar vermemesi gerekiyor. Bu konuda çevreye saygılı üretimlerin yapılması gerekiyor, birinci önceliğimiz bu. Üretelim, kazanalım, güçlü şehirler oluşsun ama bu anlamda da çevreye de zarar vermeyelim, çevreye saygılı olalım. Çünkü, dediğimiz gibi bu çevre, bu değerlerimiz, bizim geleceğimiz. Çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin üzerinde hakkı olan değerler. Bu kapsamda, tüm fabrikalar da sıradan denetleniyor. Fabrikalara haber verilmeden gidiliyor, emniyet teşkilatının da yardımıyla fabrikaya girilip tepeden tırnağa nerede ne hata var, inceleniyor. Bu konuda artık verecek tavizimiz kalmadı. Nerede kaçak su kullanılıyor, nerede atık var, yere direkt deşarj yapabiliyorlar mı, çevreye herhangi bir zararları var mı? Tüm fabrikalara giriliyor ve tepeden tırnağa kontrol ediliyor. Artık kaçış yok, artık herkes kurallara uyacak. Üreteceğiz, kalkınacağız ama çevreye de duyarlı olacağız” diye konuştu.

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ