Bursa'nın en temiz sahilleri belirlendi

Bursa'nın Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi'ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısındaki plaj ve kamplarda gerçekleştirilen haziran ayı ölçümlerinde, 23 plajdan 22'sinde denize girilebileceği belirlendi. Sonuçların referans değerlerin üzerinde çıktığı ve "kötü kalitede su" tespitinin yapıldığı Mudanya'daki bir plaj için ise "denize girilmez" uyarısında bulunuldu.

Bursa'nın en temiz sahilleri belirlendi
- A +

 

AA muhabirinin, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünün haziran ayı birinci tur deniz suyu kirliliği ölçüm sonuçlarından derlediği bilgilere göre, Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan Gemlik ve Mudanya'da sekizer, Karacabey'de 3 ve İznik Gölü kıyısında 4 olmak üzere 23 kamp ve plajda ölçüm yapıldı.

Bu kapsamda, 100 mililitrede bulunan bakteri sayısının "kılavuz ve zorunlu değerler" olarak dikkate alındığı ölçümlerde, "toplam koliform", "fekal koliform" ve "fekal streptekok" parametrelerinin, Mudanya'daki bir plaj dışında referans değerler aralığında olduğu tespit edildi. Kirlilik ölçümlerinde, 23 plajdan 19'unda "iyi kalite su", 3'ünde "orta kalitede su" tespitinde bulunuldu.

Sonuçlar kılavuz değerlerin altındaysa "iyi kalitede su (girilebilir)", kılavuz değerler zorunlu değer arasındaysa "orta kalitede su (girilebilir)", zorunlu değerlerin üzerindeyse "kötü kalitede su (girilemez)" değerlendirmesinin yapıldığı ölçümler sonunda, Mudanya'daki "Burgaz Halk Plajı" için "kötü kalitede su" ve "denize girilmez" tespitlerine yer verildi.

GÜNEY MARMARA'NIN EN TEMİZ KIYILARI

Mudanya'da Kumyaka ve Eğerce halk plajları ile İznik Gölü'nde Orhangazi Halk Plajı'nın "orta kalite su"ya sahip olduğu saptandı.

Güney Marmara'da "iyi kalite" deniz suyuna sahip sahil ve plajlar şöyle:

Gemlik: Narlı Halk Plajı, Kırcaali İzcilik Kampı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, Kumsaz Halk Plajı ve Kurşunlu Sitelerönü Halk Plajı.

Mudanya: Kızılay Kampı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, Eşkel Halk Plajı ve Coşkunöz Halk Plajı.

Karacabey: Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı.

İznik Gölü: Göllüce Halk Plajı, İnciraltı Mevki Halk Plajı ve Darka Tatil Köyü.

 "15 GÜN ARAYLA 161 DENİZ-GÖL SUYU NUMUNESİ ALINDI"

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Arife Ercan, Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği gereğince Bursa sahil şeridinde 19, İznik Gölü çevresinde 4 olmak üzere 23 yerden 15 gün arayla 161 deniz-göl suyu numunesi alındığını söyledi.

Marmara'nın güneyinde, yüzme sezonunun başlamasıyla deniz suyu kirliliğine ilişkin alınan ilk numune sonuçlarını değerlendiren Ercan, "2015 yılı Haziran ayında 23 odaktan alınan numunelerden sadece birinin analiz sonucu 'kötü kalite su' olarak sonuçlanmıştır" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler