Bursalılar bu yaz taşınmadı, kiralıklar elde kaldı (ÖZEL HABER)

Bursa’da seçimlerden sonra ekonomik belirsizlik konut edinme isteğini de beklemeye aldı. Kiralık konut sayısının yaz ayı olmasına rağmen artması, satılık konut sayısında da artışa sebep oldu.

Bursalılar bu yaz taşınmadı, kiralıklar elde kaldı (ÖZEL HABER)
- A +

 

BURSA.COM

Önceki yıllara göre Bursa’da yaz aylarında kiralık sayısında azalma beklenirken artış göstermesi, genel seçimler sonrası belirsizliğe bağlandı. Seçimlerden net sonuç çıkmamasından dolayı ekonomik sıkıntıların yaşanacağını düşünen Bursalı kiracılar, evlerin değiştirmeyi düşünmedi. Saılık ev alanların boşalttığı kiralık dairler elde kaldı.

Kiracıların 17 Ağustos 1999 öncesi yapılan binalarda oturmak istememesi nedeniyle yeni yapılar gördüğünü belirten emlakçı Sadi Güler, “1999 sonrası yapılan binaların az olması ve çoğunun maddi imkansızlıklar nedeniyle ev sahipleri tarafından satışa çıkarılması kiralık ev bulma konusunda sıkıntı yaşanmasına neden oldu.  Satılık dairelerin çoğalmasında genel seçimlerin sonucu ve kentsel dönüşüm etkili oldu” dedi.

Bu yaz yeni evlenenlerin önceki yıla az olduğunu ifade eden Güler, “Bu yaz evliliklerde az olması ve yeni evlenenlerin aileleriyle oturmayı tercih etmesi boş kiralık ve satılık konut sayısında artış gösterdi. 1999 Marmara depremi sonrası yapılan daireler pahalı. 17 Ağustos 1999 depremi milat oldu. Özellikle vatandaşlar deprem sonrası yapılan dairelerden istiyor. Buna da mali gücü yetmiyor. Depremden öncekiler de uygun olmasına rağmen vatandaş tarafından rağbet görmüyor. Onun için emlak piyasası durgun” diye konuştu.

Bölgesel olarak değişkenlik gösteren Bursa'da kiralık işyeri yok denilecek kadar azaldı. Özellikle Yıldırım merkezleri ve Nilüfer'de kiralık işyeri bulmak kolay değil. Satılık işyeri konusunda ise, yeni yapılan binalara rağbet artarken, şehir merkezindeki az sayıda da olsa satılık konutlar rağbet görmüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler