Bursa'daki siyaset arkadaşları Demirel'i anlattı

Süleyman Demirel’in Bursa’daki siyaset arkadaşları Demirel hakkında konuştu.

Bursa'daki siyaset arkadaşları Demirel'i anlattı
- A +

 

Süleyman Demirel’in bir dönem Bursa’da beraber görev yaptığı siyaset arkadaşlarından Turhan Tayan, Demirel’in ölümü ile ilgili acısının büyük olduğunu belirterek, “1964 Adalet Partisi genel başkan seçildiği günden itibaren hep yanında olmuş ondan çok şey öğrenmiş çok yararlanmış şanslı siyasetçilerden biriyim. Demirel mektebinden mezun olmak onun devlet terbiyesinden nasiplenmek herkese nasip olmaz” dedi. Demirel’in kendisini millete adamış biri olduğunu söyleyen Tayan, “Büyük bir devlet ve siyaset tecrübesi vardı. Her dönemin Demirel’i o dönemin şartlarına uygundu. Yakın zamanlara kadar televizyon programlarına çıkarak üniversitelerdeki konferanslara katılarak halkla bilgilerini paylaştı. Acımız büyük Allah rahmet eylesin, çok üzgünüm” diye konuştu.

1972’de Bursa’ya Demirel ile beraber geldiklerini ve Adalet Partisi gençlik kollarında buluştuklarını söyleyen Demirel’in çalışma arkadaşlarından Işık Uğurtuğ ise, “Bugüne kadar geçen sürede onun çizdiği yoldan hiç ayrılmadan geldik. Gerek Adalet Partisi gerek Doğru Yol Partisi döneminde çok güzel günlerimiz geçti. Anıları unutmak mümkün değil. Siyasetin her safhasında sayın Demirel’in gösterdiği yoldan ayrılmadan ülkeye hizmet etme gayreti içerisinde bulunduk, başımız sağolsun” dedi.

Demirel’in, kendi döneminde yetişen bütün siyasetçilerin baş öğretmeni olduğunu vurgulayan, Demirel ile aynı dönemde çalışan Hüseyin Çiftlikoğlu, “Herkes liderlik yapamaz, sayın Demirel bir liderdi. Umut ediyorum ki sadece Türkiye değil bütün Türk devletleri ve komşularında, tüm dünyada böyle bir liderin gidişinin acısı yaşanıyordur. 6 kez gidip 7 kez geldim diyen bir lider, demokrasi inancını göstermiş bir liderdir” dedi. Demirel’in siyasetle ilgili herkese çok şey öğrettiğini sözlerine ekleyen Çiftlikoğlu, “Bana barışmasını bilmiyorsan kavga etme, küsme derdi. Siyasetçi ne söyleyeceğini değil ne söylemeyeceğini bilmeli derdi. Ateş düştüğü yeri yakıyor, başımız sağolsun” dedi.

Siyasete Adalet Partisi döneminde Demirel ile gözünü açtığını söyleyen Bursaspor Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç, “Demirel ile yıllarca beraber çalışmamız oldu. Siyaset okuyarak öğrenilmiyor. Demirel bizi mutfaktan yetiştiren kişiydi. Çok üzgünüm, mekanı cennet olsun, başımız sağolsun” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler