evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatBursa'daki okullara kıllı şebeke sistemi

Bursa’da yaklaşık bin 500 okul ve eğitim kurumuna akıllı şebeke sistemi kurularak, elektrik, doğalgaz ve suyun verimli kullanılması sağlanılacak.

Bursa'daki okullara kıllı şebeke sistemi
- A +

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi, Yıldırım Kaymakamlığı ve Teknik Eğitim Vakfı Bursa Şubesi’nin iş birliğiyle yapılacak projenin tanıtımı yapıldı. Daha önce Yıldırım ilçesinde 20 okulda yapılan uygulamada gerekli verim alındı. Bunun üzerine proje Bursa’daki yaklaşık bin 500 özel ve resmi okullarda faaliyete geçecek.

Projeyle ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, “Enerjiyi hem kullanacağız, hem de verimli kullanacağız. Bu ikisi çok önemli. Enerjiyi kapatarak verimli kullanmayacağız. Bin 230’u üzerinde resmi, bin 500 civarında okulumuz var. Okul ve kurumlarımızda elektrik, su, doğalgaz kullanılıyor. Bunları verimli kullanmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Bunları hem kullanıp az para ödeyeceğiz, hem de kontrol edeceğiz” dedi.
Projenin bütçesi ile ilgili bilgiler veren Sarıkaya, “Avrupa Birliği (AB) bütçe konusunda talepte bulunacağız. Horizonlar yüklü projeler için kullanılıyor. Brüksel’de akredite olmuş Türk firması bizim adımıza işleri yürütecek. Horizona girdiğimiz zaman kaynakların büyük bölümünü AB karşılayacak. Bizde projenin sahipleri olarak kaynaklarımızı göstereceğiz. Bizden para çıkmayacak, hibe alacağız. Bizim giderlerimiz o projenin finansmanlarından karşılanacak” diye konuştu.

ENVERDER Başkanı Mustafa Uysal ise, “AB’de horizon 20-20 diye büyük bir proje var. Bu 85 milyar Euro’luk bütçe ve 5 yıllık program. Enerji verimliliği ile ilgili projeler var. Dünyada belki örnek olarak çalışacağız. Bütün okulların merkezi sistemle incelenerek akıllı şebeke esas olacak” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler