Bursa'daki evler depreme dayanıklı değil mi?

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, Uludağ Üniversitesi, İMSİAD, Dünya gazetesi ve CNBC-e tarafından Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının katkılarıyla  Rönesans Gayrimenkul ana sponsorluğunda düzenlenen, ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde Bursa’da yapılacak olan dönüşüm ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bursa'daki evler depreme dayanıklı değil mi?
- A +

 

Kentsel dönüşüm konusunda tek gerçeğin Bursa’daki vatandaşlarımızın önemli bir kısmının depreme karşı elverişsiz konutlarda yaşadıkları olduğunu belirten Mescioğlu, artık tek gündemin de depreme karşı elverişsiz konutlarda yaşayan bu vatandaşlarımıza güvenli konutlar sağlamak olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının devamında Mescioğlu, yapılacak olan dönüşümde belediyelerin, yönlendirici ve destekleyici olması gerektiğinin altını çizdi.

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, Bursa’da düzenlenen ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde konuştu. Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Bursa’nın Dönüşümü’ başlıklı panelde söz alan Mescioğlu, kentsel dönüşümün çok yönlü olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

“SAĞLIKSIZ YAPILAR, VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI TEHDİT EDİYOR”

Bursa’da bugüne kadar depreme karşı istenilen seviyede olmayan bir yapı stoğunun oluştuğunu vurgulayan Mescioğlu, Bursa’da konutların deprem kuşağında olan bir şehre göre elverişsiz durumda olduğunu ifade etti. Bursalı vatandaşların bu konutlarda daha fazla oturamayacağını da belirten Mescioğlu, yapılacak olan dönüşümde belediyelerin, yönlendirici ve destekleyici olması gerektiğinin altını çizdi. Mescioğlu, “Dünyanın her yerine son teknolojiye uygun araba ve yedek parçalar ihraç eden Bursa’da, Bursalılar’ın önemli bir bölümünün plansız yapılarda ikamet etmeleri bir çelişkidir ve bu durum bugün vatandaşlarımızı tehdit eder bir duruma gelmiştir. Ben kendi adıma Bursa’da hiçbir vatandaşımızın bu tarz sağlıksız yapılarda yaşamayı hak etmediğini düşünüyorum. Konutlarımızı nasıl afete karşı güvenli hale getirebiliriz sorusunun tek gündem maddemiz olması gerekiyor. Böyleyken, kıymetli zamanı rant tartışmalarıyla harcamak büyük bir hatadır. İnsanlarımızın güvenli konutlar sahibi olmalarını rant tartışmalarına heba etmek üzücüdür. Bu nedenle, Bursamızın en önemli kentsel ihtiyacı olan kentsel dönüşümün çok iyi analiz edilmesi ve şehrimizin nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak hayata geçirilmesi gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Mescioğlu, Bursa’nın yatırımcılara İstanbul’dan daha fazla ekonomik çözümler sunduğunu belirtti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler