Bursa'da tarihe büyük saygısızlık

Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesinde bulunan 2 bin yılık anıt mezar odası çiftçiler tarafından depo olarak kullanılıyor.

Bursa'da tarihe büyük saygısızlık
- A +

 

Kirazlıyayla Mahallesinde bir tarlanın ortasında bulunan içinde Roma dönemine ait kitabeler ve kabartmalar bulunan mezar odası geçtiğimiz yıllarda İznik Müze Müdürlüğü tarafından tescillendi. Mezar odası şimdi ardiye olarak kullanılıyor.

Köye gelen turistler gördükleri manzara karşısında şok oldular. Mezar odasının içinde çiftçilere ait ilaçlama tankeri, sulama boruları bulunuyor. Mezar odasının içinde ısınmak için ateş yakıldığı, hatta delinerek boru takıldığı görüldü.

Roma ve Bizans dönemi tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, “Gördüğüm manzara karşısında şoke oldum. Burası 2000 yıllık bir mezar odasıdır. Bu mezar odası tescilli olmasına rağmen kimse burada tedbir almıyor. Zaten burada sürekli genişleyen maden sahası var” dedi.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı LAHANA TURŞUSU 09 Haziran 2020 15:29 Burasının sit alanı olduğu söyleniyor. ama hemen yan tarafında maden çalışmaları çok büyük bir hızla devam ediyor. iddaya göre maden sahibi madeni genişletmek için sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde oradaki ağaçları kesmiş. Şikayet edecekseniz istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz, kendiniz yakarsınız diye ayrıca köy halkını şikayet etmiş. Bu cesareti kimden alıyor !!!

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sevgi 08 Haziran 2020 03:57 Yenişehirlilerden beklenir böyle bisey .nedemek çiftçi demek ekonomi demek Herşeyin yeri ayrıdır tarihimizde önemli bir unsurdur

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Genç çifci 07 Haziran 2020 17:00 Geçmiş geçmişte kalmış iki üç turist görecek diye çiftçinin önü kesilmemeli çiftçiye heryer açık çiftçi demek ekonomi demek iki bin yıl öncesine bakmayın bu saygısızlık değildir

İlgili Haberler