Bursa'da tarih ayağa kalkıyor

Tirilye’nin önemli tarihi yapılarından bir olan tarihi Taş Mektep’in restorasyonu için gerekli çalışmalar başlatıldı çalışmaların tamamlanmasıyla Taş Mektep tekrar Bursalıların hizmetine sunulacak.

Bursa'da tarih ayağa kalkıyor
- A +

 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türkyılmaz’ın katıldığı etkinlikte, Taş Mektep Mezunları ve Taş Mektep’e gönül verenlerle birlikte, Tirilye’deki tarihi Taş Mektep ziyaret edilerek ve lokmalar dağıtıldı.

Taş Mektep’in restorasyon çalışmaları tamamlanarak, gerek turizm, gerek kültürel ve gerekse sosyal açıdan tarihi Taş Mektebin yeniden Bursalılara hizmet verecek.

TAŞ MEKTEP

Taş Mektep 1909 yılında yapılmış bir binadır. Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un bu okulda eğitim aldığı ifade edilir. Döneminin Batı mimarisini yansıtan Neo-klasik tarzda bir yapıdır.

İskele caddesinin batısındaki tepede bulunan yapının üzerindeki bir taş oymadaki yazıda “M. MYPIDHS APXITEKTWN 1909” (M. Miridis Arhitektoğn 1909) ifadesinden mimarı ve yapım yılı anlaşılabilir. (Akıncıtürk, 2000) Sonradan İzmir Metropoliteni olan Hrisostomos, bu okulda müdürlük yapmıştır. Bu bina 1924 tarihinde şehit, öksüz, yetim çocukların okudukları Dar-ül eytam (Öksüz Yurdu) olarak Kazım Karabekir Paşa tarafından açılmıştır.

 

   

Yorum Ekle

İlgili Haberler