sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bursa'da otomotiv devinde üretim durdu

Türk Metal Sendikası’nın Bursa’daki Bosch fabrikasında nisan ayında imzaladığı toplu sözleşme koşullarının, geçtiğimiz yılsonunda Tofaş ve Renault’da imzalanan sözleşme koşullarından daha iyi olmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Renault'ta işçiler mesai yapmayınca üretim durdu.

Bursa'da otomotiv devinde üretim durdu
- A +

 

 

Dakikada bir aracın üretildiği Renault'ta işçiler mesai yapmayınca üretim durdu. Türkiye'nin Detroit'i olarak dünyaya nam salan Bursa'da otomotiv fabrikalarında çalışan işçilerin zam isyanı büyüyor. Yaklaşık 5 bin işçinin çalıştığı Renault Bursa Fabrikası'nda, saat 00.00 vardiyasına gelen 1500 civarında işçi, fabrikaya girmeyince üretim durdu. Saat 16.00 ile 00.00 arasında çalışan yüzlerce işçi de fabrikadan çıkmadı. Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiminin gerçekleştiği öğrenildi.

Bursa'daki otomotiv fabrikalarında çalışan işçilerle bağlı bulundukları sendika arasındaki zam tartışmaları giderek büyüyor. İddiaya göre, Türk Metal Sendikası'nın yetkili olduğu Bocsh’ta çalışan işçilere geçen Nisan ayında 3 yılı kapsayacak toplu sözleşmede yüksek oranda zam verilmesi, başta Renault olmak üzere aynı sendikanın yetkili olduğu otomotiv ve yedek parça fabrikalarındaki işçilerin tepkisine sebep oldu. Bazı fabrikalardaki işçiler kendilerine verilen zam oranlarını beğenmeyerek, olumsuzluktan sorumlu tuttukları sendikadan istifa etme sürecine girdi. Son bir aydır devam eden tartışmalar bu gece yeni bir boyut kazandı.

İŞÇİLER FABRİKAYA GİRMEYİNCE BACALARDAN TÜTEN DUMAN BİTTİ, ÜRETİM DURDU

Türkiye’nin önemli otomobil fabrikalarından Renault’ta üretim resmen durdu. Gece vardiyasına gelen işçiler ‘yetkili gelsin, gerekli açıklamayı yapsın’ diyerek fabrika önünde sessizce beklemeye başladı. Saat 23.30 sıralarında servis minibüs ve otobüsleriyle gelen 00.00 – 08.00 vardiyası çalışanı işçiler içeriye girmedi. İşçilerin bekleyişe başladığı anda önceki vardiyadaki üretim sebebiyle fabrika bacalarından duman yükselirken mesaisi biten saat 16.00 – 00.00 vardiyasındaki işçiler üretim bantlarından ayrılınca otomotiv devinde üretim resmen durmuş oldu.

YABANCILARI ARALARINA ALMADILAR

Gazetecilere röportaj vermeyen işçiler eylemlerini sessizce sürdürdü. Mesaileri bitmesine rağmen fabrikadan dışarı çıkmayan işçiler de fabrika önünde bekleyen arkadaşlarına sloganlarla destek oldu. Cep telefonları ışıklarıyla destek veren işçiler, istifa ettikleri sendika ve fabrika yönetimi aleyhine sloganlar attı. Dakikada bir aracın üretildiğini belirten işçiler, saatlerce yönetimden yetkili birsinin gelmesini bekledi. İşçiler, kameraların kayıtta olmadığı zaman yaptıkları açıklamada, diğer bazı şirketlerde verilen zam oranlarına kıyasla kendilerine düşük zam verildiğini, maaşlarda iyileştirme yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. Bu arada, işçilerin hak arayışı ilginç görüntülere de sahne oldu. Bazı kişilerin eyleme destek vermek için geldiklerini gören işçiler, megafonlarla arkadaşlarını uyardı: "Aramızda provokasyon amacıyla gelenler olabilir, lütfen slogan atmayın.” Bu uyarı sonrası bazı kişiler işçilerin yanından uzaklaştırıldı. Protesto eylemi yaklaşık üç saattir sürüyor.

DİRENİŞ SOSYAL MEDYA'DA 

Renault işçilerinin dün akşamdan beri devam ettikleri iş bırakma eylemi sosyal medyada da büyük yankı buldu. Birçok insan Reno işçilerine destek için #RenoDireniyor hashtag ile mesaj yazıyor. Direniş Twitter'da da büyük yankı bulurken #RenoDireniyor hastangi kısa sürede  Trending Topic (TT) listesinde ilk 10'a girdi. Renault fabrikasında işçiler 8/4 vardiyasında da işbaşı yapmadı. Şu anda 3 vardiya da direnişte!

İŞTE O TWEETLER...

Sarı sendika Türk Metal sayfamızı engellemiş!
metal işçisi @BirlesikMetal 'e selam çakıyor!
#RenoDireniyor

#RenoDireniyor Bu ülke de bu manzaraları görmeyeli çoook uzun zaman oldu. yanınzda değilim belki ama,kalbimdesiniz... 

Bak işçi tulumu giymiş umut! #RenoDireniyor

Emeği, Ekmeği, Geleceği için Direnen Yüreklere Bin Selam Olsun! #RenoDireniyor

Her saat 400 araç üreten Renault'un 1 günlük üretim kaybı, işçilerin talebinin kat kat üstünde, bu daha başlangıç
#RenoDireniyor

Köle değil,
İnsan olduklarını Kapitalist Sisteme gösteren,
Umut dolu İnsanlar ! #RenoDireniyor

Renault işçileri,rızaları dışındaki sözleşmeye karşı hak mücadelesinde kararlı. #RenoİşçileriDireniyor #RenoDireniyor

Gecenin bir yarısı civar fabrikalardan işçiler,direnişte olan Reno işçilerine desteğe geliyorlar.#RenoDireniyor 

Renault işçilerinin şu saatlerde fabrika önünde yaptıkları eylemi destekliyoruz. #RenoDireniyor

#RenoDireniyor karanlığı aydınlatıyor İşçi Sınıfı !

#RenoDireniyor farkında mıyız, işçi sınıfı el yordamıyla, düşe kalka, bir ileri bir geri de olsa kabuğunu kırıyor, ileriye atılıyor...

Yakın olan dostlar, bir termos çay, birkaç poğaça, hiç değilse varlıklarıyla destek versinler.
#RenoDireniyor

Reno isçilerinden istek var"Reno"arabası olanlar ambleme siyah bant çekin bize destek verin diyorlar #RenoDireniyor

Yorum Ekle

İlgili Haberler