Bursa'da işten çıkartılan işçilerden protesto

Mudanya Belediyesi tarafından geçen yıl mayıs ayında işten çıkarılan 33 kişi, CHP’li Başkan Hayri Türkyılmaz’ı protesto etti.

Bursa'da işten çıkartılan işçilerden protesto
- A +

 

Mudanya Belediyesi’nin değişik kurumlarında çalışırken geçen yıl mayıs ayında işten çıkarılan 33 kişi Atatürk Parkı(nda toplandı. İşten atılan işçilere AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, partililer ve dükkanları yıkılan esnaf da destek verdi. İşçiler, ‘Esnafa yapılan zulme hayır’, ‘Gün gelir devran döner’, ‘Ekmek veren değil, ekmek alan, yazıklar olsun Hayri başkan’, ‘Kılıçdaroğlu esnaf diyor, Mudanya esnafı kan ağlıyor’ şeklinde pankartlar açtı.
Grup adına açıklama yapan Dinçer Yıldırım, “Ocaklarımıza ateş düşürüp, bizleri iğrenç, kirli ve tamamen hayal dünyasında oluşturduğu fantastik bir ihtimalle işimizden ettin. Aslında belediye başkanı olana kadar seçim sürecindeki vaatlerinizde kendinizin halkçı, emeğe saygılı olan biri olduğunuzu ve hiç kimsenin işten atılmayacağını söylemiştiniz. Söylediğiniz sözleri o koltuğun vermiş olduğu büyü ile unuttunuz. Normalde birim amirleri rapor tutardı. Ardından rapor tutulan işçilerden kendi savunması istenir ve ilgili birim müdürlüğü tarafından gereği yapılırdı. Yasal işleyiş bu şekilde olması gerekirken, siz 33 belediye çalışanını işten çıkarttınız. İzlediğiniz bu çirkin yol yıllarını kamu hizmetine adamış biz işçilere reva mıdır? Sizin hak, hukuk tanımaz düşüncelerinize en güzel cevabı Bursa 10. İş Mahkemesi’ne açmış olduğumuz davayı kazanarak verdik. Bizleri işten çıkarırken tazminatlarımızı verseydiniz, 750 bin lira ödeyecektiniz. Şimdi o rakam 1.5 milyona çıktı. Bu fazla para kimin cebinden çıkacak? Ayrıca esnafla olan davalarınızı da kaybettiniz. Bu esnaflara da tazminat ödeyeceksiniz” dedi.
Öte yandan işçilerin Bursa 10. İş Mahkemesi’nde davayı kazanmasına rağmen belediyenin konuyu Yargıtay'a götürdüğü öğrenildi. İşçiler basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler