Bursa'da cam işçilerinden eylem!

Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Anadolu Cam fabrikası işçileri, işyerinde kendilerine baskı uygulandığını öne sürerek, protesto yürüyüşü yaptı. 

Bursa'da cam işçilerinden eylem!
- A +

 

Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi (YOSAB) TIR parkında toplanan yaklaşık 500 cam işçisi, 200 metre uzaklıktaki fabrika girişine kadar yürüdü. Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, fabrika önünde işçiler adına bir açıklama yaptı. Şıracı, işverenin, geçen yıl yaptıkları grevin intikamını almaya çalıştığını iddia ederek, “Grev döneminde işten atılan arkadaşlarımız Tamer Balcı ve İsmail Çalışkan, gerekse grevden sonra sendikamızdaki profesyonel görevinin sona ermesiyle işbaşı yaptırılmayan Orhan Koç hala işinden, ekmeğinden, tezgâhından uzakta. Bu arkadaşlarımızı mahkeme sonucuna göre değil, bir an evvel aramızda, işinin başında, tezgâhının başında görmek istiyoruz” dedi.

İşverenin tüm fabrikalarda işçilere baskı uyguladığını öne süren Şıracı, şöyle devam etti:

“Yenişehir’de bulunan Şişecam’a ait iki fabrikada farklı uygulamalar görüyoruz. Kristal İş Sendikası Bursa Şubesi ve yönetimi iki fabrikayı da temsil ediyor. Trakya Cam Fabrikasında endüstriyel ilişkiler gayet olumlu iken, Anadolu Cam Yenişehir Fabrikasında endüstriyel ilişkilerin kötü olmasının sebebi biz olamayız. ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket eden fabrika yönetimi, bizleri tutanaklarla, disiplin kurallarıyla korkutabileceğini sanıyor. Sendikamızla işveren sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşme hükümlerini ve protokol hükümlerini hiçe sayıyor. Kanunsuz ve yasadışı uygulamalarıyla bizleri yıldırmaya çalışıyor” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından cam işçileri, olaysız dağıldı.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ