Bursa Mehter Takımı'ndan Londra fethi

İngiltere’nin başkenti Londra’da 9'uncusu düzenlenen geleneksel Anadolu Kültür Festivali’ne Bursa Mehter Takımı damgasını vurdu.

Bursa Mehter Takımı'ndan Londra fethi
- A +

 

Londra’nın kuzeyinde Clissold Park’ta Anadolu Toplum Birliği tarafından organize edilen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da ziyaret ettiği festivalin açılış törenini, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Büyükelçilik Müsteşarı Orçun Başaran, Baroness Meral Ece, Lord Sharkey, Islington Belediye Başkanı Richard Greening, Hackney Belediyesi Sözcüsü Sade Etti, New Scotland Yard Polis Müdürü Mak Chisty , Haringay Belediye Başkan Yardımcısı Ali Gül Özbek ve Avrupa İslam Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Mehmet Duran gerçekleştirdi.


Farklı 50'ye yakın çadırda Anadolu Türk kültürünü tanıtan etkinliklere yer verilen festival boyunca her gün konser veren Bursa Mehter Takımı büyük ilgi gördü. Çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katıldığı festivalde İngiliz öğrencilerin Mehter Takımına göstermiş oldukları ilgi görülmeye değerdi. Bursa Mehter Takımı, Ceddin Deden, Gençosman, Fetih ve Hücum Marşı gibi eserlerin yanında İstiklal Marşı ile birlikte Britanya Milli Marşı’nı da çalarak Türkler kadar İngilizlerden de büyük alkış aldı.
Londra’nın simgeleri olan Big Ben ve London Eye (Dönme Dolap) önünde konser veren Mehter Takımını gören İngilizler birbirleriyle fotoğraf çekme yarışına girdi. Bursa Mehter Takımı başkanı Mesut Özkeser, bu yıl beşinci defa katılmış oldukları festivalde kendilerine gösterilen olağanüstü ilgi ve sevgiden son derece memnun olduklarını, Türk tarihini ve kültürünü İngiltere’de tanıtmış olmaktan onur ve gurur duyduklarını ve gelecek yıl için de davet aldıklarını ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler