Bursa- Detriot arasında kardeşlik köprüsü

ABD’nin otomotiv başkenti olarak tanınan Detriot şehri ile Bursa arasında kardeşlik köprüsü kuruluyor.

Bursa- Detriot arasında kardeşlik köprüsü
- A +

 

General Motors, Ford ve Chrysler gibi otomotiv fabrikalarının bulunduğu Detroit’te görev yapan Türkiye Fahri Konsolosu Nurten Ural, BALKANTÜRKSİAD’ın organizasyonuyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Heykel’deki tarihi belediye binasında gerçekleşen görüşmeye Fahri Konsoloslar Birliği Bursa Sorumlusu Berat Tunakan, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Türkdönemez ile Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Kerim Baştürk de katıldı.

Detroit’in ABD’nin en büyük şehirlerinden biri olduğunu belirten Türkiye’nin Detroit Fahri Konsolosu Nurten Ural, “Detroit, ABD otomotiv sektörünün merkezi konumunda. Bu özelliğiyle Bursa’yla benziyor. Michigan eyaletinin en büyük şehri olan Detroit, birçok Fortune 500 şirketine de ev sahipliği yapıyor. Son dönemde bilişim sektörünün de yöneldiği Detroit ve Bursa’nın iki kardeş şehir olması her iki taraf için de önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu konuya Detroit yetkilileri de sıcak bakıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi de konuya olumlu bakarsa kardeşlik ilişkileri resmi olarak kurulur ” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, ziyaretinden dolayı Nurten Ural’a teşekkür etti. Detroit’in Bursa ile benzer özellikler taşımasının kardeşlik ilişkisi için avantaj sağlayacağını ifade eden Başkan Aktaş, “Bursa, başta ekonomik potansiyeli olmak üzere çeşitli alanlarda Türkiye’nin lokomotif kentlerinin başında geliyor. Otomotivdeki liderliğimiz TOGG ile daha da pekişecek. Bizim dünyanın çeşitli ülkelerinden kardeş şehirlerimiz var. Biz de değerlendirmemizi yapıp, uygun koşullar oluşursa resmi işlemlere başlayabiliriz. Bu görüşmeyi sağlayan BALKANTÜRKSİAD’a da teşekkür ediyorum” dedi.

Görüşme sonunda Başkan Aktaş tarafından, Ural’a ipek tablo hediye edildi.   

Yorum Ekle

İlgili Haberler