Burkay'dan eylem açıklaması!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemiyle ilgili konuştu.

Burkay'dan eylem açıklaması!
- A +

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemiyle ilgili, "İşverenin masaya oturma yönünde açık çağrısı var. Hukuk zemini ve iş barışı anlayışı içinde çözülmesi gereken anlaşmazlıkların, bu tür eylemlerle üretime darbe vurmasının hiçbir zaman kazananı olmaz. Kaybedeni çalışanlarımız ve ülkemiz olur" dedi. 

Burkay, odanın hizmet binasında gerçekleştirilen Mayıs ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, stratejik ve büyük ölçekli yatırımların önünü açacak yeni bir projenin müjdesini verdi.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurmayı planladıklarını anlatan Burkay, "Sanayimizin kalbinde, firmalarımızla iç içe, içerisinde Ar-Ge ve kuluçka merkezlerinin bulunduğu, enerji verimliliği merkezinin olduğu ve uzman desteği sağladığımız bir kompleks kurmayı hedefliyoruz. Teknoloji Geliştirme Bölgesi, bilginin üretime daha hızlı dönüşmesini sağlayacak. Bölge, katma değerli üretimin geliştirilmesine ve uluslararası alanda rekabet gücünün artmasına da katkıda bulunacak" diye konuştu.

İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları'nın 27-31 Mayıs tarihleri arasında düzenleneceğini anımsatan Burkay, program boyunca Ar-Ge, inovasyon, moda ve tasarım konularının tartışılacağını ifade etti.

Burkay, bu tür etkinlikleri sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları, büyük bir fırsat. Bu etkinliklerle Bursa'yı inovasyon ve tasarımda bir cazibe merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Bursa, bu organizasyonlara sahip çıkmalı. Milano'da olduğu gibi bu etkinlikler kentte 4-5 yıl devam ederse güzel bir ziyaretçi potansiyeline ulaşabiliriz. O ruhu Bursa'ya yansıtmamız lazım. Bunu başarabilirsek, Bursa'yı bir çekim merkezi haline getirebiliriz. Türkiye'deki odalar ve borsalar arasında ilk kez BTSO'da 'İnovasyon Ligi' projesinin başvuru sürecini başlattık. Başvurular, 30 Haziran'a kadar www.inovasyon.btso.org.tr adresinden yapılabilecek."

- Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi

Kentteki bir otomotiv firmasında işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle yaptıkları eyleme de değinen Burkay, şunları kaydetti:

"Ülkemizde ilk dört ayda otomotiv sektörü rekorlar kırdı. Mevcut gücü ve performansı ile kentin moralini yüksek tuttu. Otomotiv sektöründe son zamanlarda arzu etmediğimiz bazı olaylar yaşanıyor. İş bırakma eylemleri ile ilgili olarak bakanlığımız ve Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun önemli adımları oldu. Çalışanın hakkı kutsaldır. Çalışanın hakkı, teri kurumadan verilmelidir. Atalarımızdan bunu gördük. Bu konuda tabii ki eksiklikler olabilir. Ancak bunu talep etmenin yolu, iş bırakmak değildir. İşverenin masaya oturma yönünde açık çağrısı var. Hukuk zemini ve iş barışı anlayışı içinde çözülmesi gereken anlaşmazlıkların, bu tür eylemlerle üretime darbe vurmasının hiçbir zaman kazananı olmaz. Kaybedeni çalışanlarımız ve ülkemiz olur."

Yorum Ekle

İlgili Haberler