Bulgaristan komşunun krizini fırsata çevirdi!

Yunanistan’ın yaşadığı kriz, turizmine de yansıdı. Vize işlemlerinde yavaşlayan Yunanistan, en erken 1 ay sonraya vize sağlayabiliyor, hatta sürenin daha da uzamayacağının hiçbir garantisi yok. Elçiliklerde binlerce pasaport birikmiş durumda.

Bulgaristan komşunun krizini fırsata çevirdi!
- A +

 


Bulgaristan ise komşudaki krizi fırsata çevirmeye çalışıyor. Türkiye'den daha fazla turist çekebilmek için vize verme süresini 2 güne kadar düşürmüş durumda. Bayram tatili için Yunanistan'a gidemeyenler Bulgaristan'ı tercih etmeye başladı.

Bir turizm ülkesi olarak da bilinen Yunanistan, yaz aylarının en çok turist yoğunluğu yaşanacak döneminde vize veremiyor. Yunanistan'dan vize almak isteyenlere en erken Ağustos ayının ortasına tarih veriliyor. Bulgaristan ise vize verme süresini oldukça kısaltmış durumda. Bulgaristan Türkiyeli turistlere 2 günde vize veriyor.

Ramazan Bayramı için Yunanistan planı yapanların, geciken vizeler sebebiyle tur planlarını değiştirdiklerini söyleyen Koşukavak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Yakupoğlu, değişiklik yapıldığında en çok tercih edilen ülkenin Bulgaristan olduğunu belirtiyor.

Yaz aylarında Yunanistan, kış aylarında ise kayak için Bulgaristan turlarının ağırlıkta olduğunu belirten Rıfat Yakupoğlu, tablonun bu sene değişebileceğini söyledi. Yakupoğlu, "Bulgaristan komşusunun krizini fırsata çevirdi. Yaz döneminde Yunanistan'ı tercih eden 750.000 kadar Türkiyeli turist, yakın olması ve kolay vize politikası sebebiyle artık Bulgaristan'ı tercih etmeye başlıyor" şeklinde konuştu.

Vize sorunları bu şekilde devam ederse, 2015 yılında Yunanistan'a gitmesi beklenen 1 milyon Türkiyeli turist, Bulgaristan yolcusuna dönüşebilir.

İlgili Haberler