Bugün karar günüydü... Yine olmadı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler devam ediyor. Bugün sonlanması beklenen müzakereler için AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz fakat bu müzakereleri uzattığımız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Bugün karar günüydü... Yine olmadı
- A +

 

Dışişleri bakanları arasındaki görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Mogherini, dışişleri bakanlarıyla iki gün boyunca önemli görüşmeler yaptıklarını belirterek, müzakerelerde ilerleme sağladıklarını ancak çözülmesi gereken önemli sorunların bulunduğunu söyledi.

Müzakerelerin daha önce 7 Temmuz'a kadar uzatıldığını ancak bu tarihin esnek bir şekilde yorumlanabileceğini söylediklerini belirten Mogherini, "Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz fakat bu müzakereleri uzattığımız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Zamana ihtiyaç olduğunu dile getiren Mogherini, "Anlaşmayı sonuçlandırmak için halen çok çalışıyoruz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da anlaşmanın sonuçlandırılabilmesi için çözülmesi gereken sekiz sorunun bulunduğunu bildirdi. Lavrov, söz konusu sorunlar hakkında detaylı bilgi vermedi.

Müzakerelerin son günü olarak belirlenen 30 Haziran'da, görüşmelerin 7 Temmuz'a kadar devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı.

Yeni müzakere takviminin 9 Temmuz öncesi olduğu belirtiliyor.

ABD Senatosu'nda kabul edilen yasaya göre Kongre'ye 9 Temmuz öncesi kendisine ulaşacak İran ile yapılacak anlaşmayı 30 gün içerisinde gözden geçirme yetkisi tanıyor. Eğer anlaşma 9 Temmuz sonrasına kalırsa Kongre'nin gözden geçirme yetkisi 60 güne çıkıyor. Bu sürecin ardından ABD Başkanı Barack Obama, anlaşmanın şartlarını yerine getirebilecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler