"Bu karar küçük yaştaki evlilikler artacaktır"

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 'Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören' başlıklı 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkralarının Anayasa Mahkemesi'nce (AYM) iptal edilmesine tepki gösterdi.

"Bu karar küçük yaştaki evlilikler artacaktır"
- A +

 

Avukat Canbaz, "Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile resmi nikah önceliği kalkacak, dini törenle yapılan evlilik ve özellikle küçük yaşta olan evlilikler çoğalacak, çok eşliliğin önü açılacak ve bunların sonucu kadına karşı şiddet daha da artacaktır." dedi.

Bursa Barosu'nda komisyon üyeleri ve Baro Başkanı Ekrem Demiröz'ün de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Avukat Canbaz, resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verileceği yönündeki düzenlemenin Anayasa Mahkemesince 4’e karşı 12 oy ile iptal edildiğini hatırlattı. İptal kararının Anayasa’nın, 'İnkılap Kanunlarının Korunması' başlığında düzenlenen 174. maddesinin 4. fıkrasında belirlenen yasaya aykırı olduğunu öne süren Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz, şunları kaydetti: " 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile kabul edilen, evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medeni nikah esası ile aynı Kanunun 110. maddesi hükmüne aykırı olduğu açıktır. Oy çokluğu ile verilen bu kararı, kadın hakları açısından sakıncaları olması sebebiyle uygun bulmuyoruz. Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen kanun maddesi ile amaçlanan dini merasim yapılmasını engellemek değil,dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesi idi. Kadınların tek eşliliğinin, uygun yaş ve koşullarda evlenmelerinin, evlendikten sonra yönetsel ve ekonomik haklara sahip olmalarının, miras haklarının ve boşanırken boşanma hakkı başta olmak üzere nafaka ve tazminat haklarının kullanılmasında önemli hak kayıplarına sebep olacak bir ortam yaratılmıştır."

KÜÇÜK YAŞTAKİ EVLİLİKLER ARTACAKTIR

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile resmi nikah önceliğinin kalkacağını iddia eden Nevin Canbaz, "Dini törenle yapılan evlilik ve özellikle küçük yaşta olan evlilikler çoğalacak, çok eşliliğin önü açılacak ve bunların sonucu kadına karşı şiddet daha da artacaktır. Bu durum, kadının toplumsal hayatta desteklenmesi, sosyal konumunun düzenlenmesi ve kadının önündeki engellerin kaldırılması için pozitif ayrımcılık uygulamasının tamamen ihlaline neden olacaktır. Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu bu iptal kararı ile kadını evlilik hayatında ikincil konuma düşürmüş ve kararda belirtildiğinin aksine eşitlik ilkesini kadın aleyhine ihlal etmiştir. Anayasa mahkemesinin oy çokluğu ile almış olduğu bu karar, evrensel hukuk, insan hakları ve laiklik ilkelerine açıkça aykırılık teşkil etmektedir." diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler