Bodrum'da umuda yolculuk böyle görüntülendi

Bodrum’dan yasadışı yollarla yarım saat arayla yurt dışına çıkmaya çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu üç ayrı kaçak grubunun hazırlıkları kameralara böyle takıldı

Bodrum'da umuda yolculuk böyle görüntülendi
- A +

 

Üç gruptan ikisi amacına ulaşırken, Suriye uyruklu 60 kişiden oluşan bir diğer grup ise denize açılamadan jandarma tarafından yakalandı. Bugün saat 04.00 sıralarında Akyarlar Mahallesi Aspat Mevkii’nde bir araya gelen ilk kaçak grubu, 8 metrelik lastik botla denize açılmak üzereyken devriye gezen jandarma ekiplerince yakalandı. Bir kısım kaçağın ağaçlık alana kaçması sonucu bölgede arama çalışması başlatıldı. Sahil ve ağaçlık bölgede toplam 60 Suriyeli kaçağın yakalandığı belirtildi. İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen kaçakların, emniyete teslim edileceği öğrenildi.

KAÇAKLAR HERŞEYE RAĞMEN KARŞIYA GEÇEBİLDİ

İkinci kaçak grubu ise Akyarlar Mahallesi Fener Burnu’nda buluştu. Sabah 04.30 sıralarında pompalarla şişirdikleri 8 metrelik lastik bota motor da takan grup, suya indi. DHA kamerasına takılan o onlarda botun motorunun bir türlü çalıştırılamadığı görüldü. Ardından motoru çalıştıran grup, bir babanın eşi ve iki çocuğuyla bota binmesi için beklemeye başladı. Diğer kaçakların yardımıyla ikisi çocuk 4 kişi, güçlükle bota alındı. İçinde 30 kişinin bulunduğu botun motoru, harekete geçtikten kısa bir süre sonra tekrar arızalandı. Bu sırada 2 kişi denize düştü.

Bölgede devriye gezen Sahil Güvenlik ekipleri kaçakları fark edip buraya yöneldi. Arkadaşlarının yardımıyla botun kenarındaki iplere tutunan suya düşen iki kaçak, tekrar bota alındı. Botun motorunu çalıştırmayı başaran kaçaklar, tekrar yollarına devam etmeye başladı. Kaçakların bulunduğu bölgeye yönelen Sahil Güvenlik ekipleri, geri dönmeleri konusunda uyardı. Ancak uyarılara uymayan kaçaklar, sık sık önlerini kesen Sahil Güvenlik Botuna rağmen Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos Adası) çıkmayı başardı.

YUNAN EKİPLERİ YAKALADI

Bitez yakınlarından denize açılan üçüncü grupta; yaklaşık 35 kaçağın içinde bulunduğu lastik bot, saat 05.00 sıralarında motor arızası nedeniyle Yunan karasularında hareketsiz kaldı. Devriye gezen Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, kaçakları yakaladı. Yunan botuna alınan kaçaklar İstanköy Adası’na götürüldü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler