Böbrek hastası çocuklar moral depoladı

Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi Çocuk Nefrolojisi bölümü tarafından organize edilen etkinlikte, böbrek hastası 36 çocuk, doktorlarıyla ilk defa hastane dışında bir araya geldi.

Böbrek hastası çocuklar moral depoladı
- A +

 

Böbrek hastası olan ve son dönem kronik böbrek rahatsızlığı yaşayan çocukların moral ve motivasyonlarının arttırılması amacıyla yapılan sosyal etkinlik, Bursa Ataevler Starpark Podyum Tesislerinde gerçekleşti. Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi Çocuk Nefrolojisi bölümü tarafından organize edilen etkinlikte böbrek hastası 36 çocuk, doktorlarıyla hastane dışında ilk defa bir araya geldi. Gönüllerince eğlenen çocuklar, parktaki bütün oyuncakların keyfini çıkardı. Moral depolayan çocuklar, kendilerine hazırlanan pastayı da birlikte kesti.

Çocukların, doktorlarıyla hastane dışında bir araya gelmesinin moralleri açısından çok önemli olduğunu ifade eden Nefroloji Uzmanı Berfin Uysal, “Çocuklarımızı mutlu etmek istedik. Çocuklarımızla hep stresli ve sıkıntılı ortamlarda bir araya geldik. Onlarla birazda eğlenceli ortamlarda bir araya gelmek istedik. Karne sonrası bir şenlik havasında olmasını sağladık. Onlarla birlikte pastamızı kestik sohbetler ettik. Şimdi ise onlarla beraber oyuncakların keyfini çıkarıyoruz” dedi.

“KRONİK BÖBREK RAHATSIZLIĞI ÖNLENEBİLİR”

Türkiye’de hala idrar yolu enfeksiyonlarının kronik böbrek yetmezliğine sebebi olduğunu ifade eden Uysal, “Türkiye’de bu oran Avrupa’ya göre çok yüksek. Bu konuda farkında olmak ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma, hipertansiyon ve çocuklarda erken tanı ile beraber kronik böbrek hastalığına gidişi önleye bileceğimizi bilmek bile aslında bizim için çok önemli” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler