Bayramda yola çıkacaklar bu haber size

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı tatili süresince alınacak trafik tedbirlerine ilişkin genelge yayımladı.

Bayramda yola çıkacaklar bu haber size
- A +

 

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, bayram tatillerinde, karayollarında trafik yoğunluğunun ve trafik kazalarının artış gösterdiği belirtilerek, vatandaşların güven içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, ek trafik tedbirleri alındığı kaydedildi.

Genelgeye göre, görevliler etkin, duyarlı ve kesintisiz bir şekilde trafik tedbirleri uygulayacak. Ramazan Bayramı öncesi ve sonrasında şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek.

Trafik hizmetlerinde görevli personelin izinleri Ramazan Bayramı'nda alınacak trafik tedbirlerine göre ayarlanacak. Trafikte görevli ekipler , trafik tescil birimlerinde görevli personel ile bölge ve şehiriçi trafik denetleme birimlerinin büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilecek. 

Önem arz eden yol kesimlerinde veya bölge trafik şube müdürlüğü amirliklerinde olası kaza sonucu kapanan yolun, en kısa sürede trafiğe açılabilmesi amacıyla yeterli sayıda çekici ve kurtarıcı araçlar hazır bekletilecek.

Genelgede, son yıllarda bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarının önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi gibi nedenlerle meydana geldiği kaydedildi.  

Bu nedenle radarlı hız denetim ekipleri, başta otoyol ve bölünmüş karayolları olmak üzere, hız ihlallerinin ve bu ihlaller sonucu trafik kazalarının yoğunlaştığı yerlerde seyir halinde denetimlerini sürdürecek. 

Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı ve doğu istikametine gidişte güneşin de etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri ve batı istikametinde akşam 18.00-20.00 saatleri arasında uzak yerlerden geldiği anlaşılan araç sürücülerinin denetim noktalarında kısa süreli araç dışında dinlenmeleri istenecek. 

Trafiği kontrol etmek, hatalı davranışları görülen araç ve sürücülerini trafik denetim ekiplerine bildirmek ve gerektiğinde karayolları üzerinde ek tedbirler aldırmak üzere Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar, Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu-Düzce güzergahlarında havadan helikopter ile izleme ve denetleme yapılacak.

Yorum Ekle