Barzani 2 yıl içinde bağımsızlık ilan edecek

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin tekrar başkan seçilmesi halinde 2 yıl içinde Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan edeceği öne sürüldü.

Barzani 2 yıl içinde bağımsızlık ilan edecek
- A +

 

İsminin açıklanmasını istemeyen KDP’li yetkili, Mesud Barzani’nin yeniden başkan olması durumda, 2 yıl içinde bağımsız Kürdistan devletini ilan edeceğini iddia etti. 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise, başkanlık seçimin 20 Ağustos’a ertelendiğinden habersiz olduklarını belirterek, Başkan Mesud Barzani’yi eleştirdi. Rûdaw’a konuşan KYB Politbüro Sözcüsü İmad Ahmed, “Barzani’nin seçim tarihini açıklama kararı bizim için beklenmedik bir karardı” dedi. İmad Ahmed, konuyla ilgili en kısa zamanda bir toplantı düzenleyeceklerini ifade etti. KYB Sözcüsü, “Başkanlık Kanunu”nun tekrar düzenlemesi için öneri vereceklerini belirterek, “Kürdistan Bölgesi Başkanı’nı parlamento tarafından göreve getirilsin ve görev yetkileri de parlamento tarafından sınırlandırılsın” şeklinde konuştu.

Değişim Hareketi (Goran) da, başkanlık seçiminin parlamento tarafından yapılmasından yana olduklarını belirtti.

Rûdaw’a konuşan İslami Toplum Partisi (Komel) Politbüro üyesi Muhammed Hekim ise, KDP ve Goran’ın başkanlık seçimi konusundaki tutumunu eleştirerek, “Her iki parti de bu konuda erken fikir beyan etti” ifadesini kullandı. (Rudaw)

Yorum Ekle

İlgili Haberler