Bakanlıktan turizm atağı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'yi savaş ülkesi gibi gösteren yabancı basına karşı yurtdışında yeni bir tanıtım atağı başlattı

Bakanlıktan turizm atağı
- A +

 

Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2.46 azalarak 3 milyon 804 bin oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayımladığı verilere göre Mayıs 2015'te Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 16.39 ile birinci, Rusya Federasyonu yüzde 13.17 ile ikinci, İngiltere yüzde 8.17 ile üçüncü sırada yer aldı.

Yabancı ziyaretçilerin yüzde 4.95'ini (188 bin 486) günübirlikçiler oluşturdu.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun, turizmde yaşanan düşüşte Türkiye'yi 'savaş ülkesi' gibi gösteren yabancı basının payının da olduğunu belirtti. Bu duruma karşı önlemler aldıklarını anlatan Dursun, "Türkiye'yi doğru anlatan tanıtım çalışmaları başlattık. Avrupa merkezli kültür sanat etkinliklerine ağırlık vereceğiz. Moskova'da ise Ruslar'ın Antalya sevdasını kaybetmemesi için çalışıyoruz. Oradaki faaliyetlerimizi de yüzde 60 artırdık."

SABAH

İlgili Haberler