Bakan iddialı konuştu

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Bu ülkede asla ve asla bir daha kriz olmayacak. Bu ülke bir daha IMF kapısına gitmeyecek. Bu ülkeye bir daha Dünya Bankasından ekonomi bakanı gelmeyecek" dedi.

Bakan iddialı konuştu
- A +

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti İl Başkanlığınca Milas ilçesinde düzenlenen muhtarlar toplantısında, Hükümetin 12 yılda önemli çalışmalara imza attığını söyledi.

Geçmişte IMF memurlarının denetlediği hükümetler tarafından yönetilen Türkiye'nin, bugün IMF'ye borç verdiğini belirten Zeybekci, "Bu memlekette bir zamanlar yüzde 7 bin faiz vardı. Şimdi yarım puan, bir puan deyip ortalığı birbirine katıyoruz. Yüzde 13 şu anda faize ödenen vergi tutarı. Onu bile 'Dünyayı dar ederiz, aşağıya inecek' diyoruz" diye konuştu.

Ekonomi ve finansın seçimleri sevmediğine işaret eden Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hele hele 1 yılda 3 defa seçim yaparsanız, birileri de bu seçimleri fırsat bilir o aradaki dalgalarda kendi spekülasyonlarını yapıp rantlarını toplamak ister. Onun için şu andaki kurun, faizin, enflasyonun üzerinde bir rant var. Ben 5-6 Mayıs'ta dedim ki: Bu, göreceksiniz iki haftaya, 10 güne kadar üzerindeki rant gidecek. Piyasalar 8 Haziran'ı önden öngörecek ve bu köpük aşağıya inecek. Geçtiğimiz hafta perşembe, cuma 2,56'lara kadar düştü. Faiz tam 1 puan aşağıya indi. Daha çok inecek. Özellikle faizi söylüyorum. Daha çok inecek."

Bakan Zeybekci, 7 Haziran seçimiyle yeni Türkiye yolunda yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Zeybekci, "Bu ülkede asla ve asla bir daha kriz olmayacak. Bu ülke bir daha IMF kapısına gitmeyecek. Bu ülkeye bir daha Dünya Bankasından ekonomi bakanı gelmeyecek" ifadesini kullandı.

CHP'nin Hükümet olması halinde ekonomi bakanlığına Kemal Derviş'i getireceğini dile getiren Zeybekci, şöyle konuştu:

"CHP'lilere soruyorum, içinizde hiç yok mu? Tütün tarlasında tütün amelesi olarak yetişen bir amele çocuğu bu ülkede bugün Ekonomi Bakanlığı yapıyor. İçinizde hiç amele çocuğu yok mu? Hiç mi kalmadı? Böyle bir zulme nasıl katlanırsınız diyorum CHP'lilere. Kemal Derviş'i bu ülke gayet iyi biliyor. Dünya Bankasının tahsilatçısı, IMF'nin tahsilatçısı, uluslararası para piyasalarının Türkiye'ye gönderdiği Düyun-u Umumiye tahsilat memurudur. Türkiye'ye verdiği paraları sağlam bir şekilde tahsil edebilmek için, o yüzde 86'yı alıp götürebilmek için gönderilmiş bir memurdur."

İlgili Haberler