Bakan Canikli: "Eğer TOKİ almasaydı..."

Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş (SEKA) eski arazisi üzerine TOKİ tarafından yapılacak olan konutların temel atma törenine katılan Bakan Canikli, "Eğer bu arsa TOKİ tarafından alınıp hizmete dönüştürülmeseydi, burası tam bir rant alanına çevrilecekti" dedi.

Bakan Canikli: "Eğer TOKİ almasaydı..."
- A +

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bir dizi ziyaret ve açılış töreni için memleketi Giresun’a geldi. 

Küçük bir Giresun’un, modern çağdaş, Giresun şehrinin minyatürünün buraya kurulacağını belirten Canikli, "Bu arsanın TOKİ tarafından alınmasından sonra bazı spekülasyonlar ve tartışmalar yaşandı. Daha önce devletin burayı ucuza sattığı, TOKİ’nin tekrar pahalı aldığı gibi çok ciddi tartışmalar yaşandı. Buradan çok net ifade ediyorum eğer bu arsa TOKİ tarafından da alınıp bu şekilde hizmete dönüştürülmemiş olsaydı burası tam bir rant alanına çevrilecekti. En az 4 bin, 4 bin 500 konutun yapılacağı bir beton yığını haline getirilecekti. Bununla ilgili çok net elimizde bilgiler var. TOKİ tarafından satın alınmasından sonra burası Giresun’u daha da beton yığını haline getirecek bir durumdan kurtarılmıştır” dedi.

Bakan Canikli, ”1500 konut yapılacak. 20 bin kişilik son derece modern bir stadyum inşaatı burada yapılacak. Ayrıca Giresun üniversitesi tıp fakültesiyle Sağlık Bakanlığının birlikte kullanacağı 350 yataklı son derece modern ve 5 yıldızlı otel ayarında şehir hastanesi de yine buraya yapılacaktır. Onunla birlikte kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu, alışveriş merkezleri eğitim alanları ve Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim Morfoloji binası buraya yapılacaktır. Bütün bunlarla birlikte gerçekten modern örnek gösterilecek Giresun ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

“2 AY İÇERİSİNDE HASTANENİN TEMELİNİ ATACAĞIZ”

Canikli, şunları kaydetti: "2 ay içerisinde 350 yataklı hastanemizin temelini atacağız. Daha sonra 20 bin kişilik uluslararası standartlardaki Çotanak arenanın da temelini atacağız inşallah. Tahmin ediyorum ki onun da bu yaz içerisinde güzel bir programda temelini atmış olacağız. Şu anda temelini attığımız 592 konutluk yatırım 2 yıl içerisinde tamamlanacak ve diğer bütün yatırımlarla birlikte hepsi hastanesiyle, çotanak arenasıyla ve diğer bütün sosyal donatılarıyla en geç 4 yıl içerisinde tamamlanmış olarak Giresun’un hizmetine sunulmuş olacak. Burası çok büyük yatırımdır. Değeri 1,5-2 milyar liraya kadar yükselecek büyük bir yatırımdır ve bu yatırımlarda yükselerek devam edecek” ifadelerini kullandı

Atılan temel sonrası inşaat alanını gezen Canikli yetkililerden bilgiler aldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler