evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatBahçeli'den Moskova Zirvesi açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur, haktan ve hakikatten yanadır. Rusya ve Suriye’nin dürüst ve namuslu hareketi, bilhassa Moskova yönetiminin verdiği sözlere bağlı ve sadık kalması en temel ve inkar edilemez sorumluluktur. Türk milleti yapılanları unutmaz, dökülen kanları aklından çıkarmaz. Şehitlerinin ruhlarını ise asla muazzep etmez” dedi.

Bahçeli'den Moskova Zirvesi açıklaması
- A +

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen İdlib görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 Mart 2020'de Moskova'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyetinin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve Rus heyetiyle 6 saat süren görüşmelerde ve müzakerelerde bulunmasına ilişkin, bölgesel istikrarı doğrudan ilgilendiren Moskova Zirvesi'nin sonuçlarının olumlu olduğunu vurguladı.

"Bölgesel huzur ve güvenlik için önemli bir adım atılmıştır"
Türkiye ve Rusya'nın Suriye'deki ateşkes rejiminin tatbik ve temin edilmesinden sorumlu iki garantör ülke olduğunu aktaran Bahçeli, şunları kaydetti:

 "Bu kapsamda 17 Eylül 2019 Soçi Muhtırası baz ve esas alınarak iki ülke tarafından ek bir protokol düzenlenmiş ve taraflarca imza altına alınmıştır. Türkiye'nin egemenlik ve tarihi çıkarları sahada da, masada da layıkıyla savunulmuştur. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 gece yarısından itibaren durdurulmuştur. Yani (geçici) ateşkes üzerinde mutabık kalınmıştır. Bölgesel huzur ve güvenlik için önemli bir adım atılmıştır. Ayrıca M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre, güneyinde 6 kilometre derinlik ve genişlikte bir güvenli koridor tesis edilecektir. 15 Mart'la beraber, M4 karayolunun belirlenen alanlarında Türk-Rus ortak devriyeleri başlatılacaktır. Moskova'daki Liderler Zirvesi'nde aklıselimin öne çıkması, sağ duyu ve sorumlu siyaset anlayışının hakim olması memnuniyet vericidir."

"Maksat yıkmak değil yapmak, bozmak değil onarmak, kutuplaşmak değil belirlenmiş kurallar muhtevasında konuşmak ve anlaşmaktır"
Rejim güçlerinin ve Rus askeri varlığının ateşkes kararına eksiksiz ve harfiyen riayet etmeleri hususuna dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Bahçeli, "Uzlaşma demek tarafların bulundukları pozisyondan makul sınırlar içinde ve hazmedilebilir seviyelerde telafi edilebilir tavizler vermesi demektir. Maksat yıkmak değil yapmak, bozmak değil onarmak, kutuplaşmak değil belirlenmiş kurallar muhtevasında konuşmak ve anlaşmaktır. Türkiye'nin İdlib'den başı eğik geri dönüşü muhal bir hayaldir. Ateşkes kararını ihlal eden, eli tetiğe giden, sabotaj ve provokasyona yeltenen kim olursa olsun insanlık alemi karşısında suçlu olacak, elbette hak ettiği bedeli misliyle ödeyecek, ağır vebal altında kalacaktır" ifadelerini aktardı.

"Bölgesel barışı bozan, masumlara kurşun ve bomba atan kim olursa olsun karşısındayız, tepkiliyiz"
"Bizim katil Esad'a bakışımız, Rusya'yla ilgili görüşümüz bellidir, belgelidir, değişmemiştir" diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:
"Durduğumuz yer Türkiye'dir, baktığımız yer Türk milletinin vicdan penceresidir. Bölgesel barışı bozan, masumlara kurşun ve bomba atan kim olursa olsun karşısındayız, tepkiliyiz. Suriye'de yurtlarından yuvalarından kopanların güvenli ve gönüllü şekilde, insana yaraşır bir şekilde ikamet yerlerine dönüşleri konusunda her ülkenin yapacakları vardır ve acilen de sağlanmalıdır. Türkiye'nin Suriye politikası doğrudur, haktan ve hakikatten yanadır. Rusya ve Suriye'nin dürüst ve namuslu hareketi, bilhassa Moskova yönetiminin verdiği sözlere bağlı ve sadık kalması en temel ve inkar edilemez sorumluluktur. Türk milleti yapılanları unutmaz, dökülen kanları aklından çıkarmaz. Şehitlerinin ruhlarını ise asla muazzep etmez."

"Bu kutlu yolda ayağımızdan çekiştiren, önümüze çıkarılan, hızımızı yavaşlatan her engel kahramanca aşılacaktır"
İdlib'de hızlarını yavaşlatan her engelin kahramanca aşılacağını belirten Bahçeli, "İdlib'de mukadderatımızın davası, bekamızın hakları, ülkemizin güvenlik haysiyeti muazzam bir şuurla korunmuş, her şart altında da korunmaya devam edilecektir. Bu kutlu yolda ayağımızdan çekiştiren, önümüze çıkarılan, hızımızı yavaşlatan her engel kahramanca aşılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve ekibini; sabırlı, duygusallıktan uzak, akıl dolu, stratejik bakabilen ve milli hakları müdafaa eden diplomatik mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum. Bir kez daha aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle anıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Mevlüt Hasgül/İHA

Yorum Ekle

İlgili Haberler